A csökkenő alapkamat következtében olcsóbbá váló források pedig mérsékelhetik a bankok likviditáshiányát, amely a hitelezés felfutásához, valamint a kamatlábak csökkenéséhez vezethet.
Emellett a forint – kisebb megingásokkal – töretlenül erősödött az elmúlt hónapokban, és zsugorodásnak indultak a banki forrásköltségek is.
Szakértők azonban arra figyelmeztetnek: a hitelintézeteket semmi sem kötelezi arra, hogy a hazai fizetőeszköz gyengélkedése idején egyoldalúan módosított szerződések feltételeit a számukra kedvezőbbé váló piaci környezet következtében enyhítsék.
Az MNB statisztikái szerint a hazai devizahitelesek legnagyobb része svájci frankban van eladósodva. Így a hazai fizetőeszköznek az alpesi devizával szembeni árfolyammozgásán kívül a törlesztőrészletek nagyságára a svájci kamatfelár is jelentős hatást gyakorol.
Az alpesi deviza 3 hónapos LIBOR kamatfelára a február végi fél százalékról 0,32-ra csökkent. A mérséklődő kamatok következtében a hitelintézetek az új kondíciókkal juthatnak alpesi devizában hitelhez, amelynek igénybevételével viszszafizethetik a már fennálló tartozásukat, és már a kedvezőbb feltételekkel kell a kamatokat fizetniük.
A cikk teljes terjedelmében csak előfizetőink számára elérhető. A cikket - az összes mai cikkel együtt - egy emelt díjú SMS elküldésével olvashatja el.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.