Prognózis. Az egy évvel ezelőttivel nagyjából azonos, 213 milliárd forintos második negyedéves adózott profitot várnak összességében véve a hazai tőzsdecégek gyorsjelentéseitől az Erste Bank elemzői, igen vegyes egyéni teljesítmények mellett – derül ki a hitelintézet által lapunkhoz eljuttatott összesítésből. A szakértők szerint ugyanakkor nem árt óvatosan bánni a magyar részvényekkel: a javuló profitok hátterében ugyanis nem egy esetben a pénzügyi tevékenység egyenlegének javulása, s nem a működési eredmény felfutása áll.
A változó eredmény a négy nagy tőzsdecégre is igaz.
Bár a Richter gyógyszergyár kedden a bázisidőszakinál jóval kedvezőbb eredményről adott számot – megduplázta, 105,1 százalékkal, 27,7 milliárd forintra növelte féléves konszolidált adózott nyereségét –, a másik három hazai blue-chipnél már korántsem ilyen kedvezők a kilátások. A Mol várhatóan csaknem 25 százalékkal nagyobb adózott eredményről számol majd be a második negyedévre vonatkozóan, ám ez javarészt a devizapozíciókon elért 115 milliárd forintos nyereségnek tulajdonítható. A magyar olajcég mindeközben továbbra is szenved az alacsony finomítói árrésektől, illetve az sem jön jól a társaságnak, hogy a nyersolaj ára is jóval alacsonyabb szinten áll, mint egy évvel ezelőtt.
Az első számú magyarországi hitelintézetet, az OTP-t – mutatnak rá az Erste elemzői – pedig nagyon mélyen érintette a válság, amelynek hatásaként a céltartalékok triplázódására kell számítani. (Ez nagyjából 50 milliárd forintot jelenthet.) A növekvő kamatmarzsok pedig nem tudják ellensúlyozni a kedvezőtlen hatásokat, ennek megfelelően az Erste szakértői a negyedéves nettó nyereség hozzávetőlegesen 35 százalékos mérséklődését várják. A válság hatásai miatt a Magyar Telekom ma várható gyorsjelentése kapcsán sem optimisták az elemzők, és az árbevétel három-, illetve az adózott profit majdnem harmincszázalékos mérséklődésére számítanak.
A kisebb magyar tőzsdei cégek várható eredményeivel kapcsolatban viszont már jóval derűlátóbb az Erste, az optimista megítélés alól egyedül az energetikában érdekelt RFV jelent kivételt. A szezonális hatások és az erősödő forint miatt ugyanis ők nemcsak az előző negyedévhez képest, de negyedév/negyedév, illetve év/év alapon is emelkedő eredményre számíthatnak.
Az FHB Jelzálogbank Nyrt.-vel kapcsolatos várakozások is kedvezők: bár a hitelintézeti csoportnak hasonló problémákkal kellett szembesülnie, mint az OTP-nek, a konzervatív hitelezési politika és az emelkedő marzsok elegendőnek bizonyulhattak ahhoz, hogy ellensúlyozzák az intenzívebb céltartalékolás negatív hatásait. A PannErgy július végén közzétett, pozitív eredményét elsősorban a műanyagipari részleg kitűnő teljesítményének és a kedvező pénzügyi pozícióknak tulajdonította az Erste. A kisebb cégek között kakukktojásnak számító RFV-nek viszont várhatóan be kell érnie 79 millió forintos negyedéves adózott eredménnyel, ez bő hatvan százalékkal elmarad az egy évvel korábbitól.
Tőzsdenap. Félszázalékos mínuszban, 17 603 ponton zárt tegnap a Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX. A vezető részvények közül egyedül az OTP árfolyama emelkedett: a nagyobbik bankpapír 1,9 százalékos pluszban, 4227 forinton hagyta el a parkettet. A Mol 2,15, a Magyar Telekom 1, a Richter 1,63 százalékkal süllyedt. A részvénypiac forgalma 37,25 milliárd forint volt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.