Emellett - a szerdán Brüsszelben előterjesztett javaslatok értelmében - uniós hatósági jogköröket kap az eddig csak tanácsadó jellegű bank-, értékpapír-, illetve biztosítási ellenőrző testület. Ezeknek arról kell majd gondoskodniuk, hogy a tagországok bankfelügyeletei az egységes uniós szabályok szerint működjenek.
A bizottság tartalmi elképzeléseiről már előzetesen is sokat lehetett tudni, de a hivatalos közlést a G20-ak pittsburghi csúcstalálkozója előtti napra időzítették. Joaquín Almunia, az EU pénzügyi biztosa a javaslatcsomagot bejelentő sajtótájékoztatóján "mérföldkőnek" nevezte a változtatási javaslatot, amelynek sorsáról lényegében a tagállamok kezében van a döntés joga, de az Európai Parlamentnek is el kell fogadnia. A brüsszeli bizottság tervei szerint a változtatásoknak a jövő év végén életbe kellene lépniük.
Az ESRB azokra a pénzügyi piaci jelenségekre, például kockázatos hitelezési gyakorlatokra igyekszik majd időben felfigyelni - és "figyelmeztető lövést adni" -, amelyek továbbgyűrűző hatásuk folytán súlyos piaci egyensúlyzavarokat idézhetnek elő. E "figyelmeztető lövés" jogilag csak ajánlás formáját öltené, de az Európai Bizottság szerint a tagállami illetékes szervnek meg kellene indokolnia, hogy adott esetben miért hagyja figyelmen kívül az ajánlást.
"Célunk, hogy megvédjük az európai adófizetőket 2008 sötét őszi napjainak megismétlődésétől, amikor a kormányoknak eurómilliárdokat kellett a bankokba pumpálniuk" - fogalmazott Almunia. Szerinte a pénzügyi piacok felügyeletének új európai modellje arra is ösztönzőleg hathat, hogy globálisan is hasonló módon erősítsék meg a felügyeletet.
A javaslat értelmében a bank- (CEBS), az értékpapír- (CESR), illetve a biztosítási (CEIOPS) szektor ellenőrzésével eddig "fogatlan oroszlánként", ezentúl viszont uniós hatóságként foglalkozó intézmény a nemzeti bankfelügyeleti hatóságokkal együtt alkotná az Európai Pénzügyi Felügyeleti Rendszert (angol rövidítéssel: ESFS). E csúcsszerv kebelén belül kellene adott esetben rendezni a nemzeti bankfelügyeleti hatóságok közti nézeteltéréseket, itt dolgoznának ki egységes működési elveket érvényesítő technikai jellegű előírásokat, illetve válsághelyzetben a CESR révén átvennék a hitelminősítő intézetek közvetlen felügyeletét.
A változtatási elképzelésekkel kapcsolatban főleg a briteknek van aggályuk: a kiemelkedően fontos pénzügyi központnak számító London igyekszik a lehetőség szerint kibújni a brüsszeli központosítási intézkedések alól. Azt mindenképpen el akarják kerülni a britek, hogy az ESFS olyan utasításokat adhasson, amelyekben bármely pénzügyi piaci szereplőre nézve fizetési kötelezettséget ír elő.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.