BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Napi Tipp: BRIC részvények a fókuszban, ne csak Kínára figyeljünk

Ismét lendületet kaptak a feltörekvő piaci mutatók, amelyek közül is a BRIC országok húzzák leginkább a kosarat. A prímet minden tekintetben Kína viszi, de szakértők szerint érdemes odafigyelni a kisebb – de szintén óriás gazdaságnak számító – orosz és indiai piacra is. Főleg a pénzügyi szektorban és a nyersanyag termelőkben látnak fantáziát az elemzők.

 Az MSCI feltörekvő piacokat mérő mutatója bő egy százalékot tudott kapaszkodni tegnap, amelyet elsősorban az orosz Micex és az indiai Sensex mutatók húztak.

A vezető orosz részvénymutató több mint 90 százalékot emelkedett az idén, az árfolyamkosarat főleg a pénzügyi és az energiapapírok rántották magukkal. Közülük is olyan mamut vállalatok, mint az Opel új tulajdonosa a Sberbank, illetve a Gazprom és a Rosznyeft, orosz állami olajcég.

Elemzők szerint érdemes most az orosz piacra figyelni, ugyanis a kormány újra tervezi indítani az elmúlt három évben leállított privatizációt. Az orosz költségvetés megsínylette a gazdasági válságot, a nyersanyag árak – elsősorban a kőolaj és a vasacél - összeomlása, valamint a válság gyanánt beindított ösztönző csomagok együttesen tetemes lyukat hagynak az idei költségvetésen (a nemzeti össztermék 9 százalékos hiányát várja a Kreml).

Igor Shuvalov, orosz miniszterelnök-helyettes hét eleji washingtoni látogatása során megerősítette amerikai kollégáinak, Timothy Geithner pénzügyminiszternek és Lawrence Summersnek, a Fehér Ház gazdasági tanácsadójának, hogy a kormány folytatni kívánja a mintegy 5500 állami vállalat részleges piacra vitelét, főleg a beruházás-intenzív szektorokban, így a hajógyártásban és az olajfinomítók területén.

Látnak fantáziát az orosz részvényekben az elemzők is, mivel az árak még messze alulmúlják a válság előtti szinteket. Az már látszik, hogy a nyersanyag rali felgyorsíthatja a gazdaság kilábalását az évtizedes válságból – ezt tegnap a Nemzetközi Valutaalap (IMF) szakértője Odd Per Brekk mondta moszkvai látogatásuk során, kiemelve a kormány válságkezelő intézkedését.

Hasonlóan gyorsuló növekedésre számít az a három vezető nemzetközi hitelintézet is, amelyek tegnap megemelték több orosz papír célárfolyamát. „A mostani pesszimizmus az orosz mutatókkal kapcsolatban téves, a piac gyorsan magára fog találni a vállalati eredmények pedig robbanni fognak – mondja Clemens Grafe, az UBS szakértője. Az utóbbi idők emelkedése fundamentális tényezőkre vezethető vissza, és az elemzői eredmény prognózisokat akár 30 százalékkal meghaladhatják a vállalatok valós profit szintjei – teszi hozzá.

Az elemzők a pénzügyi és az energiaszektort favorizálják. Az orosz bankpapírok vonzóak globális összehasonlításban – mondja Alex Kantarovich, a JPMorgan elemzője, hozzátéve: vásárlásban érdemes gondolkodnia, mert most még olcsón lehet hozzájutni a részvényekhez. A bankpapírok átlag 25 százalékot drágulhatnak az idén, például a Sberbank - a legnagyobb orosz hitelintézet - árfolyama 66 százalékot emelkedhet 2010 végéig – az előrejelzés szerint.

A nemzetközi bankház a Sberbank célárfolyamát megduplázta: 1,63 dollárról 3,02 dollárra. A kisvállalatok hitelezésével foglalkozó Bank Vozrozhdenie célárát 26,55 dollárról 43,77 dollárra emelték a JPMorgan szakértői, míg a második legnagyobb orosz bankcsoport, a VTB célárfolyamát 2,55 dollárról 4,29 dollárra emelték. A VTB-re tett ajánlását az UBS is eladásról semlegesre javította tegnap. Míg a dollárban vezetett orosz indexre 25 százalékos emelkedés prognózist adott a Goldman Sachs: „Felhalmozást ajánlunk az orosz piacon, mivel jelentős lehet az eredményjavulás, elsősorban a kiskereskedelemben, az acélgyártásban, a pénzügyi és az energiaszektorban – indokolta a lépést Sergei Arsenyev, a Goldman szakértője.

„A nyersanyag termelőkre érdemes figyelni, míg a bankpapírok még túl kockázatosak” – mondja Bácsi Sándor a Buda-Cash részvényelemzője az orosz piaccal kapcsolatban. A szakértő szerint Oroszország eltér a többi BRIC országtól, nagyobb a kitettsége a nyersanyagpiacon, ezért jóval látványosabban húzta be a fékeket a gazdasága, mint például Indiáé vagy Kínáé. Idén 10 százalék közüli orosz visszaesést mérnek az elemzők, de jövőre már 2-3 százalékos növekedéssel érdemes számolni – Bácsi szerint. Az elemző szerint érdemes most beszállni az orosz papírokba, de nagyon kell figyelni a világpiaci, például a kőolaj mozgását, és előre megadott szinteken stoppolni, vagyis időben kiszállni. A mutatók, bár dupláztak az idén, még a válság előtti szintek felénél járnak, emiatt Bácsi Sándor is lát növekedési potenciált az orosz eszközökben.

Az elemző szerint ugyanakkor aki BRIC részvényekkel kereskedik, annak érdemes lehet Indiára is figyelnie. Indiában is jobb vállalati eredményeket várnak a szakértők. Vaibhav Sanghavi, a mumbai Ambit Capital igazgatója szerint, a cégek szeptemberben javuló számokat tesznek közzé. „Most jó sokáig emelkedésre számítunk” – teszi hozzá. Indiában a könnyűipari cégek segíthetik a gazdaság kapaszkodását: az autógyártók közül a Tata, illetve a Maruti Suzuki India Ltd – amely az országban gyártott autók felét állítja elő.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.