Az elmúlt napok augusztusi és szeptemberi adatai (új és használt lakás eladások, fogyasztói bizalmi index, foglalkoztatás, feldolgozóipari indexek) ugyanis egyértelműen cáfolják a V-alakú kilábalás vízióját. Tegnap a szeptemberi foglalkoztatási adat lett rosszabb a vártnál: még mindig 250 ezer munkahely szűnt meg a hónapban.
Ez egyrészt nem utal arra, hogy egy bizonyos szint után élesen enyhülne a munkaerőpiaci zsugorodás mértéke, másrészt az csak duma, hogy a munkaerőpiaci adatok késleltetett trendet tükröznek.
Ez igaz egy sima ciklikus válságnál, de ott, ahol a munkaképes korú lakosság több, mint 5-6-7 százaléka elveszíti a munkahelyét, ez már olyan óriási nyomás mind a gazdaság, mind a költségvetés szempontjából, hogy későbbi hatásait nem lehet figyelmen kívül hagyni.
Másrészt az előrejelző indikátorokban is törés következett be: ami a chicagói feldolgozóipari indexet illeti, ismét gazdasági visszaesést tükröz (50 alá süllyedt). És a legnagyobb baj az, hogy a gazdasági aktivitás úgy gyengélkedik, hogy ebben már minden stimulus benne van szőröstül-bőröstül.
Mindezek ellenére, a piac egy százalékos megingás után újból és újból talpra állt, ami kizárólag a még fennmaradó rövid távú likviditásnak és a hajóra felszállított eddig partvonalon álldogáló befektetőknek köszönhető.
Az igazság órája azonban közeleg, ami legszélsőségesebb esetben akár jövő márciusig is húzódhat, de ha az aktuális makro adatok további visszaesést tükröznek, előbb-utóbb szakad a cérna. Egyébként a témában megszólalt Greenspan, volt Fed-elnök, aki szerint a tőzsde kifeneklett és 2010-ben a gazdaság újabb lassulás elé néz. Bernanke, a jelenlegi karmester a pénzügyi szabályozásról beszél ma itteni idő szerint 3 órakor.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.