A forint, a térség devizáival együtt, meredek erősödésbe kezdett tegnap, az euró ára fél százalékot esett 266,97 forintra, míg a svájci frankért 176 forintot, a dollárért pedig 179 forintot kértek a bankközi devizapiacon.
A devizapiaci lendületet a kínai kereskedelmi adatok hozták mozgásba – mondta Nigel Rendell, az RBC Capital szakértője, hozzátéve: a magasabb hozamú feltörekvő pénznemek az erősödő pályán maradnak. A lengyel zloty árfolyama 4,19-ig esett, míg a cseh korona ára 25,81-ig mérséklődött a közös pénzzel szemben.
A forint erősödésére semlegesen hat a Magyar Nemzeti Bank (MNB) hétfői kamatdöntő ülése – vélik az elemzők. Az október 23-i ünnep miatt előrehozott hétfői ülésén 50 bázisponttal 7 százalékra csökkenthetik az irányadó kamatrátát – jósolja a Bloomberg hírügynökségen nyilatkozó mind a 8 közgazdász.
Akár nagyobbat is vághatna a monetáris tanács, optimizmusra ad okot például a várttól elmaradó szeptemberi infláció, mégis a mostani stratégia a kiszámíthatóságot célozza, ezért folytatják a ciklust 50 bázispontos lépésekkel – mondja Suppan Gergely, a Takarékbank szakértője.
A lépés semlegesen hat a forintra, az továbbra is a megszokott sávban mozog, innen csak a vártnál jobb tengerentúli vállalati hírek mozdíthatnák ki az árfolyamot az év végére.
A jó hírekből viszont most nincs hiány: a második legnagyobb amerikai bankház, a JPMorgan közzétette: profitja közel hétszeresére nőtt az egy évvel ezelőtti szintről és a chipeket gyártó amerikai Intel is a vártnál 1 milliárd dollárral jobb eredményt tett közzé tegnap. Ma jelent a Goldman Sachs, várhatóan megháromszorozhatta a profitja (2,4 milliárd dollárra), viszont a Bank of America-tól veszteséget várnak az elemzők. Holnap teszi közzé számait a legnagyobb amerikai bankház.
„Hihetetlenek a harmadik negyedéves számok, mind löki fel a mutatókat” – enged betekintést a hangulatba Vincent Juvyns, az ING brüsszeli elemzője. Ha a jó nemzetközi hangulat megmarad, és nem jönnek durva hírek Lettországból sem, akkor a technikai előrejelzések alapján akár 262 forintra is süllyedhet az euró ára – véli Németh Dávid, az ING szakértője. Szerinte is 50 bázispontot vág hétfőn az MNB, de a sorozat a 6 százalékos szint körül lelassulhat.
A forint egyébként eddig tartotta magát a 265 és 274 közötti sávban, bár a hét elején volt némi elbizonytalanodás, azóta újra az erős szél felé tart a deviza – egészíti ki véleményét Németh.
„Amíg pénz folyik a rendszerbe addig nem lesz korrekció” – összegzi a piaci képet Blahó Levente, a Raiffeisen elemzője. A gyenge dollár segített rá az amerikai vállalati profitra, emiatt fújnak most lufit a tőzsdéken. Nem érdemes elfelejteni, hogy minél nagyobbra fújják a lufit, annál nagyobbat szólhat, mi sem támasztja ezt alá, mint a 2003-ban kezdődött 4 évig kitartó amerikai ingatlanpiaci légvár – mondja a szakértő.
A régiót, és benne a Bux-ot sem hagyta érintetlenül a menet, az utóbbi időben rengeteg pénz áramlott a feltörekvő piacra. A tegnapi nap egyik legjobban teljesítő mutatója egyébként a magyar volt: a Bux 14 havi csúcson zárta a kereskedést, a parkett óriási, közel 40 milliárd forintos forgalmat bonyolított. Itthon is a bankszektor követte le leginkább a nemzetközi folyamatokat: a tőzsdei nagyok közül az OTP árfolyama lőtt ki leginkább: 3,85 százalékos emelkedést követően 5680 forinton zárt. A Mol papírok 3,21 százalékot drágultak 16 205 forintra, míg a Richter részvények értéke 2,08 százalékkal nőtt 39 200 forintig. A Magyar Telekom árfolyama 1,18 százalékkal nőtt 855 forintra.
Blahó szerint ma még nem látszik, mikor és mennyire drasztikus kijózanodás jöhet, ez függ a jegybankok és a kormányok hozzáállásától, vagyis a pénzügyi csapok elzárásának időzítésétől. De az biztos, hogy nem hagyja érintetlenül a magyar piacot. Blahó szerint: bármire berezonálhat a piac, hátra van még több fontos amerikai cég eredménye.
Tegnap a régiós mutatók is remekeltek: a bécsi ATX plusz 1,27 százalékon állt záráskor, míg a prágai PX plusz 1,14 százalékon húzta le a rolót. Prágában is a bankszektor húzta a kosarat: a Komercni Banka 3,56 százalékot drágult, míg az Erste Csoport árfolyama 3,70 százalékkal emelkedett. A varsói WIG-20 pedig sikeresen vette ki részét a globális raliból: plusz 3,37 százalékon zárt.
Elemzők szerint ugyanakkor a varsói parkett teljesítménye 2010-ben elmaradhat az ideitől, ugyanis az állam által tervezett 36 milliárd zloty-s privatizáció – a részvénypiaci befektetések helyett - ezekbe a vállalatokba vonzhatja a beáramló tőkét. A WIG-20 teljesítménye egyébként is jelentősen elmaradt a régiótól már az idén is: 26 százalékos emelkedése felét sem éri el a Bux 73 százalékának. Míg a feltörekvő piacokat követő MSCI index 68 százalékot kapaszkodott ebben az évben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.