Így a japán leminősítés a három havi csúcsról – 266 forintos árfolyamszintről – rántotta vissza péntekre 271,64 forintra a kurzust.
A hazai deviza gyengült más vezető pénznemekkel szemben is: a svájci frank ára 178,89 forintig emelkedett, míg az amerikai dollár 184,61 forintra drágult. A térség devizái szintén gyengélkedtek pénteken, köszönhetően a lett pénznem körül kiújult bizonytalanságoknak. A lengyel zloty például közel 1 százalékot gyengült a héten, míg a forint fél százalékos értékvesztésen esett át.
A régiós devizákkal foglalkozó szakértők szerint ugyanakkor átmeneti gyengülésről van szó, Gernot Giebling, az LBBW elemzője szerint például a lengyel pénz alulértékeltsége 10 százalékos, és a mostani 4,27-es szintről 4,00-ig erősödhet év végéig, jövőre pedig 3,8-as euró árfolyammal kell számolni Varsóban.
Mások szerint is túlreagálta a piac a lett fizetőeszköz leértékelését övező spekulációkat, amelyek a cseh koronát sem kímélték: 25,9-re gyengül vissza a közös pénzzel szembeni jegyzése. Peter Attard Montalto, a Nomura londoni közgazdásza úgy véli, „a lett gazdaságot övező bizonytalanság gyűrűzött be a múlt héten az egész térségbe, de a félelmek eltúlzottak.”
Ez a kismértékű gyengülés a befektetői kedv visszaesésével magyarázható, ám hosszabb távon egyértelműen pozitív kép rajzolódhat ki a magyar fizetőeszköz számára – áll az Equilor elemzésében. Jövőre a bankház a 255 és 256 forint közötti sávban várja a hazai pénz euróval szembeni árfolyamát, de vannak ennél optimistább előrejelzések is, amelyek 245 forintos árfolyamcélt jósolnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.