Ugyanakkor amerikai jegybankelnökökhöz szokatlan módon kommentálta a dollárkérdést is, hisz elmondása szerint a Fed figyelemmel kíséri a zöldhasú mozgását a monetáris politika más céljai mellett, illetve az amerikai gazdaság növekedési pályára állítása érdekében megtett lépések biztosíthatják az erős dollárt (más kérdés, hogy a tengerentúli fizetőeszköz egyáltalán nem ezt mutatja). Azért itt felmerülhet a kérdés, hogy ha a Fed nem lát lufi kialakulására utaló jeleket, akkor ezek szerint teljesen rendben vannak a részvénypiacokon látható abnormális értékeltségi szintek, normálisnak tekinthető az arany árfolyamában tapasztalható rakéta üzemmód, és még lehetne sorolni a különféle piaci mozgásokat.
Ami az aranyat illeti, ha stabilak az inflációs kilátások, akkor mivel lehet megmagyarázni az arany árának emelkedését? Mert ott a piac gyakorlatilag magas inflációt áraz, és a hosszú távú amerikai állampapírhozamok is magasabb fogyasztói árindexszel kalkulálni. Egy biztos, egyáltalán nem egészséges a jelenlegi piaci környezet, ilyen emelkedést nem lehet fenntartani hosszú távon, pláne úgy, hogy a mögöttes fundamentumok ezer sebből véreznek. Ezt nagyon jól tudják – remélhetőleg – a döntéshozók is, éppen ezért ódzkodnak bármilyen szigorítással kapcsolatos lépést megtenni, pedig közép-, hosszútávon pont a mostani határozottabb fellépésnek köszönhetően lehetne stabil növekedési kilátásokkal számolni.
Meredith Whitney sokkal borúsabban látja a dolgokat, mint tavaly. A híres elemző asszony egy tegnap esti CNBC-nek adott interjújában kifejtette, hogy a tavalyi évhez képest most még inkább medve hangulat fogalmazódik meg benne a piacok jövőjét illetően, hisz véleménye szerint 2010-ben újabb jelentős visszaesés következhet be az árakban, a bankok továbbra sem rendelkeznek elegendő tőkével, valamint további súlyos problémákra lehet számítani a lakossági ingatlanok piacán.
nnek margóján megemlítette, hogy értetlenül nézi a mostani árfolyamszinteket a részvénypiacokon, illetve közel sem vár olyan jó ünnepi fogyasztói keresletet, mint azt sokan jövendölik. A Feddel kapcsolatosan kifejtette, hogy ő személy szerint nem lát tiszta stratégiát a jegybankárok részéről az exit program időzítésével és mikéntjével kapcsolatosan, túlságosan ködös álláspontot képvisel Bernanke. Amúgy Meredith Whitney korábban számos jó előrejelzést adott ki piaci meglátásaival kapcsolatban, például tavaly még a Lehman bedőlése előtt aggodalmának adott hangot a pénzügyi szektorral kapcsolatban, és negatív álláspontra helyezkedett a Lehman és Merrill kapcsán, de a nagy esés után ugyanakkor jelentős piaci korrekciót vetített előre.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.