BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Mikor és hogyan áll talpra a régió bankpiaca?

„A válság utáni teljes felépüléshez idő kell, de Közép- és Kelet-Európa bankpiaca egyáltalán nem veszített vonzerejéből, a régió iránti elkötelezettségünk tehát jó stratégiának bizonyult” – mondta Federico Ghizzoni, a Bank Austria CEE Banking Division vezetője, utalva az UniCredit Csoport legújabb bankpiaci tanulmányára.

„Jó hír, hogy 2010-ben a közép- és kelet-európai országok többségénél növekedésre számíthatunk. A növekedés azonban a régió hosszú távú potenciálja alatt marad, és az erős regionális különbségek megmaradnak” – fűzte hozzá Debora Revoltella, az UniCredit közép- és kelet-európai stratégiai elemzési vezetője.

A régió egyes országaiban, úgymint Lengyelországban, a Cseh Köztársaságban vagy Szlovákiában, jobbak a talpraállás kilátásai. A globális likviditási válság által alig érintett Törökország gazdasága hamar fellendül, míg Oroszország inkább az olaj- és nyersanyagárak újbóli emelkedéséből fog profitálni, mintsem a fiskális ösztönzők hatására. A délkelet-európai országok és a balti államok recessziója 2010-ben is folytatódik, nekik tovább kell dolgozniuk egyensúlyuk helyreállításán. Ukrajna, Kazahsztán és Oroszország növekedésre számíthat, de potenciáljuk visszanyeréséhez és teljes kiaknázásához időre van szükségük.

A csoport elemzőinek előrejelzése szerint a banki üzletmenet 2011-től nyeri vissza teljes mértékben korábbi lendületét. „Az UniCredit Csoport elemzői a banki hitelezés idei 5 százalékos visszaesését követően 2010-re 8 százalékos növekedést vetítenek előre a régióban, és várakozásuk szerint a fellendülés a vállalati üzletágban kezdődik majd el. A 2009-ben és 2010 első felében várható kisebb korrekciót követően a hitel-betét arány fokozatos emelkedésére lehet számítani.

„Az egyensúly helyreállítása tovább folytatódik, és már most sokkal hangsúlyosabb azokban az országokban, ahol a hazai finanszírozásban hiány mutatkozott; míg más országokban ez kevésbé sürgető, sőt esetenként akár nemkívánatos hatással is járhat – mondta Revoltella. – Üzleti szempontból további diverzifikációra van szükség: a tisztán lakossági hitelezési stratégiáktól a kiegyensúlyozott stratégia irányába kell elmozdulni.”

A régióban aktív – főként a legnagyobb – nemzetközi bankok megerősíthetik vezető szerepüket meglévő hálózatuk, valamint a nemzetközi forrásokhoz való könnyebb hozzáférésük révén, feltéve, hogy megfelelő szintű kockázatot hajlandók vállalni. Néhány országban a válság az újrapozícionálásra is lehetőséget kínál. A határozott céllal nem rendelkező szereplők kiszorulhatnak a piacról, új belépők viszont megragadhatják a lehetőségeket. Mindent összevetve az UniCredit Csoport elemzői arra számítanak, hogy a válság nyertesei új piaci belépők vagy a régióban már aktív nemzetközi szereplők is lehetnek, feltéve, hogy képesek arra, hogy ehhez megfelelő mértékű kockázatot vállaljanak és kihasználják erősségeiket.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.