BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Múltba néző befektetők

Bár októberben már megtorpant a részvény- és tőkepiacok ralija, a befektetési alapok igazán ebben a hónapban kezdték visszaszerezni a befektetőiket – derül ki a MoneyMoon pénzügyi tanácsadó cég adataiból. Szinte mindegyik befektetési alaptípusnak sikerült friss tőkét bevonnia a hónap során, egyedül a részvénytúlsúlyos konstrukcióknál lett negatív az értékesítések egyenlege.

A legtöbb friss pénz, csaknem 16 milliárd forint a sokáig komoly tőkekivonásoktól szenvedő rövid kötvényalapokba áramlott. Különösen az OTP Optima értékesítése volt sikeres: forgalmazói csaknem 15 milliárd forintnyi befektetési jegyet adtak el októberben. Novemberben pedig még tovább nőtt az alap népszerűsége, a hónap 10. napjáig csaknem 10 milliárd forint áramlott bele. „Amikor elkezdődött a kamatcsökkenés, a befektetők egyre kisebb betétkamatokkal szembesültek. Eközben a kötvényalapok visszatekintő hozama megemelkedett, ezért ismét a kötvényalapokat kezdték vásárolni” – magyarázza a jelenséget Hamecz István, az OTP Alapkezelő vezérigazgatója. Az Optimának – amelynek október végén az egyéves hozama csaknem 29 százalékos volt, és ezzel kategóriájában a legjobbnak számít – egyébként jellemzően csak lakossági befektetői vannak, és most is a kisbefektetők vásárolják.

Ami a hozamokat illeti, a hosszú kötvényalapok sem panaszkodhattak. Október végén az egyéves átlagos nyereségük a Bamosz adatai szerint 23 százalék körül volt. A hosszú kötvényalapokba azonban a rövideknél lényegesen kevesebb, alig egymilliárd forint áramlott a tizedik hónapban. A forintban denominált pénzpiaci alapok is két számjegyű éves átlaghozamot értek el október végére, így ezekbe is komoly összeg, csaknem 8 milliárd forint áramlott a hónap folyamán. A MoneyMoon adatai szerint különösen a CIB Alapkezelő jeleskedett az értékesítésben, több mint 4,6 milliárd forintnyi friss pénzt gyűjtött össze, rajta kívül az ING-nél és az Ersténél volt még milliárdos nagyságrendű tőkebeáramlás a pénzpiaci konstrukciókba. Az idei értékesítésekben egyébként az Erste alapja viszi a prímet a pénzpiaci kategóriában: több mint 16 milliárd forintnyi befektetési jegy eladásával, ez azért is meglepő, mert a konstrukció hozama jócskán elmarad az átlagtól. A likviditási alapok – a pénzpiaciakkal ellentétben – októberben nem gyűjtöttek számottevő tőkét. A CIB és a Takarék Invest konstrukcióiba ugyan több milliárd forint áramlott, a többi piaci szereplő alapjai azonban ezúttal a tőkekivonástól szenvedtek.

Egy esztendővel az ingatlanalapok felfüggesztése után még mindig nem tért vissza a bizalom a konstrukciók iránt. Bár októberben 2,35 milliárd forintnyi friss pénz került az ingatlanalapokba, lényegében csak az Ertse konstrukciója vonzott tőkét, a többi piaci szereplő még mindig a befektetők lemorzsolódásától szenved. VG

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.