BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Napi tipp: franciák a spájzban

Komoly gazdasági beruházásokról írt alá megállapodást pénteken Vlagyimir Putyin és Francois Fillon. Szakértők szerint a jövőben szorosabbra húzhatják az orosz francia szálakat az energiaiparban és az autógyártásban.

 “Áttörő” – így értékelte Vlagyimir Putyin, orosz miniszterelnök a múlt heti párizsi látogatását, miután egy sor megállapodást írt alá francia cégekkel autóipari és energetikai beruházásokról.

Ugyanakkor az International Herald Tribune arra hívja fel a figyelmet, hogy a legfontosabb kérdésben nem született megállapodás, ugyanis a korábbi tervek alapjána Mistral típusú légvédelmi rakéta indítók és egyéb katonai szállítmányozási eszközök beszerzéséről szóltak volna eredetileg a tárgyalások. Francois Fillon francia miniszterelnök a Rambouillet-i megbeszélés után úgy nyilatkozott: a katonai beszerzések részleteit még vizsgálják.

Az egyik legfontosabb üzlet – hívja fel a nemzetközi sajtó a figyelmet - hogy a francia EDF 10 százalékos tulajdonhoz jutott a Gazprom vezette konzorciumban, amely a Déli Áramlatot építi a Fekete-tenger mélyén. Emellett hasonló konstrukcióról kezdődtek egyeztetések a másik francia energia szolgáltató, a GDF Suez és a Gazprom között a balti-tenger mélyén futó Északi Áramlatban esetében is. Itt még nem zárult le a tárgyalás.

Emellett fontos döntés még – írja a Kommerszant gazdasági lap, hogy tulajdon cserével növelné a Renault SA részesedését az orosz AvtoVazban, nevének elhallgatását kérő forrás szerint az orosz állam 1,5 százalékos részarányt kaphatna a francia autógyártóban, míg a Renault 25 százalékról 50 százalékra növelhetné részesedését az orosz gyártóban. Ezzel megmenekülhet - a Lada személygépkocsikat is gyártó - AvtoVaz a csődtől – írja a Kommerszant. A megállapodás szerint a tulajdonosi szerkezet átalakulásáról márciusban döntenek, de az orosz kormány ígéretet tett, hogy 1,7 milliárd dolláros készpénz injekcióhoz juttatja a társaságot, amelyből a béreket rendezik, míg a francia tulajdonos 360 millió dolláros technológiai transzferrel segíti az új fejlesztéseket. Igor Sechin, miniszterelnök-helyettes többször jelezte, hogy szívesen látna francia tulajdonost a Lada-ban, de a Renault vezetősége viszont sokáig hezitált.

A pénteki tárgyalásokat követően az orosz fél bejelentette, hogy együttműködési megállapodást köt a francia Total-al a Zarubezhnyeft is. Elemzők szerint az energetikai ipar azért kerülhetett a tárgyaló felek látókörébe, mert korábban a franciák sérelmezték, hogy a tervezett Areva Rosatom megállapodás egy új orosz atomerőmű megépítéséről meghiúsult. Ugyanis a korábbi tervekkel szemben a német Siemens kapta meg az atomerőmű megépítésének jogát.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.