“Áttörő” – így értékelte Vlagyimir Putyin, orosz miniszterelnök a múlt heti párizsi látogatását, miután egy sor megállapodást írt alá francia cégekkel autóipari és energetikai beruházásokról.
Ugyanakkor az International Herald Tribune arra hívja fel a figyelmet, hogy a legfontosabb kérdésben nem született megállapodás, ugyanis a korábbi tervek alapjána Mistral típusú légvédelmi rakéta indítók és egyéb katonai szállítmányozási eszközök beszerzéséről szóltak volna eredetileg a tárgyalások. Francois Fillon francia miniszterelnök a Rambouillet-i megbeszélés után úgy nyilatkozott: a katonai beszerzések részleteit még vizsgálják.
Az egyik legfontosabb üzlet – hívja fel a nemzetközi sajtó a figyelmet - hogy a francia EDF 10 százalékos tulajdonhoz jutott a Gazprom vezette konzorciumban, amely a Déli Áramlatot építi a Fekete-tenger mélyén. Emellett hasonló konstrukcióról kezdődtek egyeztetések a másik francia energia szolgáltató, a GDF Suez és a Gazprom között a balti-tenger mélyén futó Északi Áramlatban esetében is. Itt még nem zárult le a tárgyalás.
Emellett fontos döntés még – írja a Kommerszant gazdasági lap, hogy tulajdon cserével növelné a Renault SA részesedését az orosz AvtoVazban, nevének elhallgatását kérő forrás szerint az orosz állam 1,5 százalékos részarányt kaphatna a francia autógyártóban, míg a Renault 25 százalékról 50 százalékra növelhetné részesedését az orosz gyártóban. Ezzel megmenekülhet - a Lada személygépkocsikat is gyártó - AvtoVaz a csődtől – írja a Kommerszant. A megállapodás szerint a tulajdonosi szerkezet átalakulásáról márciusban döntenek, de az orosz kormány ígéretet tett, hogy 1,7 milliárd dolláros készpénz injekcióhoz juttatja a társaságot, amelyből a béreket rendezik, míg a francia tulajdonos 360 millió dolláros technológiai transzferrel segíti az új fejlesztéseket. Igor Sechin, miniszterelnök-helyettes többször jelezte, hogy szívesen látna francia tulajdonost a Lada-ban, de a Renault vezetősége viszont sokáig hezitált.
A pénteki tárgyalásokat követően az orosz fél bejelentette, hogy együttműködési megállapodást köt a francia Total-al a Zarubezhnyeft is. Elemzők szerint az energetikai ipar azért kerülhetett a tárgyaló felek látókörébe, mert korábban a franciák sérelmezték, hogy a tervezett Areva Rosatom megállapodás egy új orosz atomerőmű megépítéséről meghiúsult. Ugyanis a korábbi tervekkel szemben a német Siemens kapta meg az atomerőmű megépítésének jogát.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.