BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Napi Tipp: hazai fundamentumokra erősödhet a forint

Elemzők szerint a hazai fizetőeszközt támogathatják az ország javuló fundamentumai, külső tényezők miatt viszont megnőhet a deviza volatilitása.

 Heti csúcsra erősödött tegnap a hazai fizetőeszköz, amihez a Magyar Nemzeti Bank (MNB) várakozásokat alulmúló 25 bázispontos kamatvágása is hozzájárult – mondják a szakértők, akik véleménye viszont megoszlik arról, hogy januárban milyen irányba mozdulhat el a forint. A pénznem több mint egy százalékot kapaszkodott az euróval szemben és 273,87 forintig süllyedt a jegyzés, a svájci frankért 183,37 forintot kértek a bankközi piacon, míg a dollár ára 191,32 forintra esett. Igaz az utóbbi ára estére visszakorrigált, mivel a zöldhasú is erősödő pályán mozog (három-havi csúcsra kapaszkodott 1,428-as szintre az euró ellenében).

A jegybanki döntéshozók azt üzenik a piacnak, hogy egyre figyelmesebben követik a forint voaltilitását – nyilatkozta a Bloombergnek Samu János, a Concorde elemzője.

Mások szerint viszont, egyelőre nem érte kellemetlenül a forintot a várttól elmaradt mértékű kamatvágás, amely alapesetben teljesen normálisnak tekinthető reakció is lenne – mondja Orosz Dániel, az Axa elemzője. Ugyan a piac túlnyomó többsége továbbra is 50 bázispontos vágást jósolt, az elemző csak 25 bázispontra lazításra számított, mivel a jelenlegi globális helyzet és középtávú kilátások kezdenek egyre több és jelentősebb lefelé mutató kockázatot mutatni.

Azonban azzal, hogy jegybank a negyedszázalékos, óvatosabb monetáris lazítás mellett döntött mégis félő, hogy a jelenlegi, illetve leendő kötvénytulajdonosok a lépést sárga jelzésként fogják értékelni és elkezdik kötvényportfóliójukat leépíteni, illetve további, jelentősebb hozameséssel nem számolva alacsonyabb érdeklődést fognak mutatni.

A közgazdász szerint a forint elmúlt hetekben tapasztalt gyengélkedése lehetett az egyik oka annak, hogy a jegybank óvatosabban lépett. Ugyan az MNB-nek nincs explicit árfolyamcélja (csak inflációs célja) az korábban is látszott, hogy ha a forint a 280 és 290 közötti zónát megközelíti (ami a globális kockázatéhség megcsappanását jól tükrözi) a monetáris tanács már inkább a visszafogottabb monetáris politika felé hajlik. A forint az elmúlt héten már tartósabban nekifeszült a 280-as szintnek, amivel egyre inkább kérdésessé vált a kamatcsökkentési ciklus fél százalékos tempójának tarthatósága.

Orosz Dániel szerint középtávon sok a kockázati tényező, ezért nehéz megbecsülni a forint irányát, amely alapvetően két dologtól függ. Egyfelől kérdéses, hogy a befektetők, hogyan értékelik a decemberi kamatdöntést: a ciklus közeledő végét látják benne, vagy a globális piacok kiújult turbulenciája miatti időleges óvatosságot. Másfelől az év elején kezdenek átfogóbb eszközallokációba, azaz esetleges eszközátcsoportosításba a nagy alapkezelők. Most még nem tudni, hogy ezek az intézményi befektetők mennyiben bírálják majd felül a 2009-es befektetési stratégiájukat és ez (egy esetleges profitrealizálás formájában) hogyan hat majd a hazai fizetőeszközre. Annyi elmondható, hogy a látványos erősödés esélye csökkenőben van – mondja Orosz Dániel, de az elemző szerint közép távon, egy-két éves perióduson belül állhat újból erősödő pályára a forint.

 A szakértő úgy látja: az utóbbi alkalmak 50 bázispontos vágása kiszámíthatóságot biztosított a kötvénypiacon, és ez vonzotta a befektetőket, közülük lehet, hogy néhányak a mostani hirtelen váltás miatt zárják majd a pozíciójukat. Mindezek eredőjeként Orosz Dániel az év elejére inkább volatilisebb forint-árfolyammozgásra számít.

Ádám Zoltán, a Takarékbank elemzőjének véleménye viszont némiképp eltér ettől: a szakértő úgy látja, hogy a jegybanki döntésből nem következik a volatilisebb árfolyammozgás, sőt az óvatosság épphogy a piaci kockázatok csökkentését célozta. A hazai fundamentális tényezők rövid távon inkább enyhén erősödő, mint gyengülő forintárfolyamot indokolnak, mivel a külső pénzügyi egyensúlyi helyzet továbbra is jó, az államháztartás hiteligénye hazai forrásokból finanszírozható, jelentősebb inflációs nyomás nincs.

Ádám Zoltán szerint ugyanakkor külső tényezők továbbra is gyengíthetik a forintot, hiszen a nemzetközi hangulat kevésbé optimista, mint néhány hónapja volt, a magyar gazdaság külső adósságállománya - és így sérülékenysége - pedig továbbra is jelentős, amit tükröznek a magas CDS-felárak. A világgazdaság kilábalása a válságból nem lineáris folyamat, több negatív hatás is érheti még a piacokat, amit minden bizonnyal a forint is megérezhet. Összességében azonban enyhe erősödésre számít az elemző a mostani forintárfolyamhoz képest.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.