A Magyar Nemzeti Bank (MNB) felelős hitelezésről szóló javaslatának célja, hogy a későbbi fellendülés nyomán ne alakulhasson ki újabb lakossági eladósodási buborék Magyarországon – jelentette ki Simor András jegybankelnök a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete által rendezett konferencián, Visegrádon.
Az MNB által kidolgozott, és nagy visszhangot keltő javaslat kapcsán rámutatott: bár annak alapvető elemét alkotják a lakossági devizahitelek, az nemcsak ezekről, hanem a hitelezés egészéről szól.
A devizahitelek hazai elterjedéséhez – szögezte le a jegybankelnök – nagyban hozzájárult, hogy régiós összehasonlításban mind a külső, mind a belső eladósodottság magas Magyarországon, ami nagy kockázati prémiumokhoz, és magas alapkamathoz vezetett, s így tartós különbséget okozott a hazai és külföldi kamatszintek között.
A jegybank által fenntartott árfolyamsáv miatt pedig – mutatott rá Simor András – alacsony volt az árfolyamvolatilitás, így az a képzet alakulhatott ki az érintettekben, hogy a deviza alapú hitelek árfolyamkockázata csekély.
Ehhez jött még az euró közelgő bevezetésének ígérete, holott – bár Magyarországnak érdeke az euróövezethez való minél korábbi csatlakozás – a közös fizetőeszközhöz ugyanúgy kapcsolódnak árfolyamkockázatok, mint más devizákhoz.
A devizahitelezés erősítésének lehetősége pedig a bankoknak is jól jött, hiszen az alacsony megtakarítási hajlandóság miatt forintbetétből is kevés volt a szereplőknél – szögezte le az MNB elnöke.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.