BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Biztató jelek az ingatlanüzletágban

Ingatlanpiac. A hazai lízingpiac tendenciái alól az ingatlanüzletág sem tudta kivonni magát 2009-ben, ám már mutatkozik több biztató jel is. A Magyar Lízingszövetség adatai szerint a finanszírozott összeg 55,7 milliárd forintot ért el tavaly, ez közel 69 százalékkal elmarad a 2008-as értéktől. Figyelemre méltó azonban, hogy az utolsó két negyedév már egyértelmű javulást hozott: az októbertől december végéig tartó időszakban ugyanis már 21,86 milliárd forintnyi üzletet finanszíroztak a hazai cégek, ez majdnem kétharmadával több a harmadik negyedévinél, az alig 3,7 milliárdos második negyedévi mennyiségnek pedig nagyjából hatszorosa.
Már mérséklődik a szerződésszám csökkenésének üteme is, igaz, még így is elég magas szinten, 87,7 százalékon áll. Az utolsó negyedév kihelyezései egyébként javarészt pénzügyi lízingben köttettek meg, ezen belül is a vállalati pénzügyi lízing dominált. (A lakossági ingatlanok részesedése viszont mérséklődött.)
Viszonylag optimistán értékeli a közeljövő kilátásait Szente Péter, az Immorent Magyarország ügyvezető igazgatója is, aki szerint nagyot lendíthet az ingatlanüzletág teljesítményén, hogy a pénzügyi tárca hosszú évek után végre megszüntette a lízingfinanszírozás diszkriminációját a visszlízingnél. (A törvény alapján 2010. januártól a kis- és középvállalatok számára nyílik új forrásbevonási lehetőség azáltal, hogy nem terheli őket dupla illetékfizetési kötelezettség abban az esetben, ha visszlízing esetén a saját tulajdonú ingatlanukat használják a forráshoz jutás fedezeteként.) A bankok kockázatéhsége – tette hozzá – várhatóan ebben az évben sem növekszik számottevően, így a lízing mint finanszírozási forma jóval elfogadottabb lehet 2010-ben, mint a korábbi időszakokban volt.
Áttörő változásban ugyanakkor – vélekedett Szente Péter – egyelőre nem lehet bízni, hiszen az irodapiacon a fejlesztések gyakorlatilag teljesen leálltak, egyedül a bevásárlóudvarok jelentik azt a területet, ahol – nagyobb áruházláncok képében – még mindig vannak jelentkezők.
A lízingcégek a válságra reagálva teljesen új struktúrákat hoztak létre, már ami a saját erőre vonatkozó elvárásokat, illetve a kondíciókat illeti, és nem lehet számítani arra, hogy a korábbi évekre jellemző „egymásra licitálás” visszatérne a piacra. Az Immorent portfóliója ugyanakkor sokkal jobb minőségű a piaci átlagnál, amelyben – a jó minőségű ügyfélösszetétel és a konzervatív üzletpolitika mellett – közrejátszik az anyacég több évtizedes tapasztalata is.

Az Erste csoport tagjaként – tette hozzá Szente Péter – megvan az az előnyük is, hogy folyamatos az együttműködés a különböző országokban lévő, helyi Erste Bankok és az Immorent-érdekeltségek között, és a csoporttagoknál elérhető különböző pénzügyi konstrukciók jól kiegészítik egymást. BM

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.