Az elmúlt esztendő akár „fekete évként” is bevonulhat a hitelbiztosítók történetébe, hiszen a vállalkozások közül sokan fizetésképtelenségi helyzetbe jutottak, illetve juthatnak, s ezzel párhuzamosan romlik a kárhányad. „A hitelbiztosítók globális szinten jelentős profitcsökkenéssel zárták 2009-et az azt megelőző évekhez képest” – fogalmazott Zárda Olivér, az Euler Hermes Hitelbiztosító igazgatósági tagja. Magyarországra a nagy darabszámú, ám kisebb összegű káresemények voltak jellemzők, az igazán nagy, egyedi károkat a biztosítók külföldi vevőkön szenvedték el. „A pesszimista várakozásoknak megfelelően rosszul alakult a múlt év mind makrogazdaságilag (mint például a GDP-visszaesés, az ipari termelés tekintetében), mind mikroszinten” – mondta Vanek Balázs, az Atradius Magyarországi Fióktelepének a vezetője, bár kedvező fejleménynek tartja a forintra nehezedő nyomás megszűnését.
Az elmúlt év tendenciájának tekinthető, hogy a hitelbiztosítás iránt érezhetően nőtt az érdeklődés. A szerződéskötések számát ugyanakkor behatárolja, hogy nagy az ügyfelek költségérzékenysége a jelen gazdasági helyzetben – mutatott rá Vanek Balázs. Hasonlóan fogalmazott Dercze Zoltán, a Coface Hungary országigazgatója is, mondván: a hitelbiztosítás iránt nőtt az igény, ugyanakkor jelentős problémát okozott a kockázatvállalási politikának a válság hatásaként végrehajtott szigorítása.
A hitelbiztosítók átlagos díjszínvonala 30–70 százalékkal emelkedett 2009-ben, mivel rendkívüli mértékben nőtt a nemfizetés kockázata, és a kockázatarányos díjazás a hitelbiztosítás működésének az alapja. Hasonló indokok miatt 2010-re további, de kisebb mértékű díjemelést vár Vanek Balázs, bár mint hozzátette: az egyéb szerződéses feltételek esetében is történtek módosítások, például nőtt az önrész mértéke. A Coface-nál elsősorban kockázatvállalás tekintetében történtek jelentős változások, a rosszabb minősítésű vevők limitjei erőteljesen csökkentek – mutatott rá Dercze Zoltán, aki ebben az évben ugyancsak nem tartja reálisnak a díjak mérséklését. A mélypont ugyanis még nem jött el, a fizetésképtelenségi eljárások tekintetében 2010 elejére várja ennek bekövetkeztét az országigazgató, aki szerint a fő gondot a 2009-ről szóló beszámolók várhatóan rossz képe, illetve a gazdasági növekedéssel kapcsolatos bizonytalanság jelenti.
Zárda Olivér várakozásai szerint érezhető javulás ez év harmadik negyede előtt nem várható a piacon. 2010 egyik legjelentősebb kihívásának a hitelbiztosítók, bankok és a kockázatkezeléssel foglalkozó szervezetek számára a múlt évi pénzügyi adatok értékelése ígérkezik – emelte ki. A nehézséget az jelenti majd, hogy a 2009-es pénzügyi adatok szerkezetükben fognak eltérni a korábban megszokottaktól.
Ami az ügyfélkör alakulását illeti, a Coface Hungary országigazgatója nem számít komolyabb bővülésre, ezt a szigorú kockázatvállalási politikával és a magas díjakkal magyarázza. VG
A leginkább kockázatos szektorok közé egyébként az építőipar, az acélipar, az autóipar sorolható, s ez az idén sem változik.
A leginkább kockázatos szektorok közé egyébként az építőipar, az acélipar, az autóipar sorolható, s ez az idén sem változik.-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.