A pénzügyi válság miatt jelentős limitvágások jellemezték a hitelbiztosítások magyarországi piacát 2009-ben. Ugyanakkor a november-decemberi időszakban már enyhítéseket hajtott végre, azaz emelte a fedezeti limiteket az Atradius. „Ez a tendencia igen nagy valószínűséggel folytatódik, aminek elsődleges célja, hogy többletfedezet legyen a piacon, ez ugyanis a gazdaság élénküléséhez vezethet. Ugyancsak pozitív fejlemény, hogy 2010 januárjában a megkért hitelek több mint felére tudtunk fedezetet vállalni, és egyben az elmúlt egy év legjobb adata” – állítja Vanek Balázs, az Atradius Hitelbiztosító magyarországi fióktelepének vezetője.
A cég tapasztalatai alapján márciusban a kereslet is érezhetően megélénkült, amelynek egyik oka lehetett, hogy a nagyobb arányú januári fedezetvállalás márciusban éreztette hatását. A keresletélénkülés ugyan szektoronként eltérő, de például az acéliparban megduplázódott az értékesítés mennyisége márciusban az Atradius adatai szerint.
Azt tapasztalták, hogy a magyar vállalkozások körében megszűnt a korábban érzékelt nagyfokú bizonytalanság, azaz sikeresen alkalmazkodtak a válsághoz. Mindemellett továbbra is alacsonyabb bevétellel kell szembesülniük, és hiába próbálnak tisztességesen működni, fogynak a tartalékok a cégeknél. „Ez oda vezet, hogy a hamarosan nyilvánosságra kerülő, igen gyenge 2009-es mérlegek miatt vagy tőkét kell emelni, vagy az aktuális hitelállományt kell csökkenteni, hogy a korábban felvett banki hitelek fenntarthatóak legyenek. A tőkeemelés stabilizálja azokat a vállalkozásokat, ahol van erre lehetőség, így újabb, magasabb limitek adhatóak ki, és a hitelezés is folytatódhat” – állítja a fióktelep-vezető. Ez a jelenség pedig több száz, de akár több ezer céget is érinthet. Hozzáteszi, hogy ez egyben az igazság pillanata is, hiszen az alulfinanszírozott társaságok felélték tartalékaikat, nem tudnak tőkésíteni, így nagyon sokan nem lesznek képesek tovább folytatni tevékenységüket.
Ezért a vállalkozásoknak minden erejükkel azon kell lenniük, hogy biztonságban szállíthassanak, megtartsák vevőiket és azonosítani a problémásakat. Mivel a bankok továbbra sem kockázatvállalóak, ezért a szállítói hitelek (fizetési haladék) intézménye továbbra is nagyon fontos eszköz a vállalkozásoknak. A vállalatoknak azt kell sugallniuk, hogy hatékony követeléskezelést alkalmaznak, mert így a partnerek pontosabban fizetnek.
Az elmúlt évben meredeken nőtt a késedelmesen fizető vevők száma, ezért szigorú követelésbehajtásra volt szükség. „A követeléskezelés eredménye igen jól érzékelhető jelenség volt. Ugyanis 2009 első félévében a 2008-as átlag több mint háromszorosára ugrott a késedelmesen fizetett számlák aránya. Azonban a második félév során a szigorú limitpolitika és a hatékony követeléskezelés következtében 30-50 százalékra esett vissza az év végére a késedelmes fizetések száma” – teszi hozzá Vanek Balázs. Az elmúlt időszakban ugyanakkor érezhetően nőtt a hitelbiztosítás iránt az érdeklődés, február közepétől megduplázódott a hitelbiztosítási ajánlatot kérő ügyfelek száma, ami a kereskedelem beindulásával és az elmúlt év elszenvedett hitelezési veszteségeivel is összefügg.
A szerződéskötések számát azonban behatárolja, hogy nagy az ügyfelek költségérzékenysége a jelen gazdasági helyzetben. Persze az is hozzátartozik az igazsághoz, hogy jelentős volt a kárkifizetés mértéke hitelbiztosítói körökben, 2009-ben a kifizetések mértéke a díjbevétel szintjén mozgott, rosszabb esetben meghaladta azt. „Ez azonban a kötvényesek szempontjából előnyös, hiszen azt jelzi, hogy hasznát vették a szolgáltatásnak. Ugyanis akik nem rendelkeztek ilyen konstrukcióval, azok a veszteségeket maguk írhatták le” – mondta a szakember.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.