A hírügynökségeknek nyilatkozó OPEC-képviselők nem láttak összefüggést a márciusi iraki termeléskiesés és az olajárak áprilisi alakulása között: szerintük átmeneti műszaki problémák nem képesek tartósan befolyásolni az olajárak alakulását.
Szó sincs hosszú távú trendről – hangsúlyozta Sokri Ghanem, a líbiai National Oil Corporation elnöke. Egyszerű tőzsdei árfluktuációnak lehetünk tanúi, ennek a kezelése stratégiai döntést semmiképpen sem igényel. Shokri Ghanem azt is cáfolta, hogy az OPEC előzetesen bármilyen árhatárban megállapodott volna, amely fölött a szervezet a kitermelés bővítésével venné elejét az olajárak elszabadulásának. Szaúd-Arábia OPEC-küldöttei szerint az olajárnak legalább a 90-95 dolláros hordónkénti ár fölé kellene kúsznia ahhoz, hogy bárminemű intervenciót komolyan fontolóra vegyenek.
Az AP megjegyezte: az OPEC-országok többségével ellentétben a szaúdiak Kuvaittal és az Arab Emírségekkel egyetemben mindmáig tartják magukat a 2008 vége óta hatályos kvótához, amelyet úgy állapítottak meg, hogy a válság során várható keresletcsökkenés idején se essen számottevően a kőolaj ára.
Árutőzsdei elemzők szerint a be nem avatkozással kapcsolatos megnyilatkozások az OPEC részéről lassú stratégiaváltásról árulkodnak. 2009 második felétől egészen mostanáig a szervezet kitűzött célja az volt, hogy a kőolajárakat a 70 és a 80 dollár közötti sávban tartsa, a világgazdasági fundamentumok javulása nyomán azonban úgy ítéli meg a szervezet: a növekedés most már a 80 dolláros hordónkénti árat is elbírja – nyilatkozta a Reutersnek Amrita Sen, a Barclays Capital elemzője.
A legfejlettebb országokat tömörítő OECD keretei közt működő, párizsi székhelyű energiaügynökség szerint ebben a helyzetben a nem OECD-tag országok – mint például India és Kína – az államilag támogatott olajár révén komoly versenyelőnyre tehetnek szert a fejlett gazdaságok kárára.
A legfejlettebb országokat tömörítő OECD keretei közt működő, párizsi székhelyű energiaügynökség szerint ebben a helyzetben a nem OECD-tag országok – mint például India és Kína – az államilag támogatott olajár révén komoly versenyelőnyre tehetnek szert a fejlett gazdaságok kárára. -->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.