A közelmúltban két rekord is megdőlt a kínai tőkepiacokon. Május elején került sor a részvényenkénti eddigi legmagasabb árú bevezetésre, s ugyanannak a cégnek a papírjai már az első kereskedési napon olyan kapósak voltak, hogy a cégalapítókat az ország leggazdagabb embereivé tették. Mindkét rekord a Hepalink Pharmaceutical gyógyszeripari céghez, illetve alapítóihoz, Li Lihez és Li Tanhoz fűződik. Utóbbiak vagyona a 148 jüanos bevezetési ár 18 százalékos emelkedését követően egy csapásra 7,8 milliárd dollárra ugrott.
Hamarosan jön azonban a harmadik rekord, ezúttal már globális méretekben – tudósít a Spiegel Online. A gazdaságtörténetben ugyanis még soha sehol nem volt olyan nagy értékű részvénykibocsátás, mint amilyet július elejére tervez az Agricultural Bank of China. A tervezett tőkebevonás értéke a kibocsátásra váró részvények száma és a várható bevezetési ár szorzataként elérheti a 30 milliárd dollárt is (csak az összehasonlítás kedvéért: ez közel három havi magyarországi GDP-nek felel meg).
Az eddigi világrekordot is egy kínai pénzintézet, az Industrial & Commercial Bank of China (ICBC) tartotta, 2006-os nyilvános részvénykibocsátásával 22 milliárd dollárnak megfelelő összeget kasszírozott. Az Agricultural Bank of China (ABC) közel félmillió alkalmazottjával és 7,1 milliárd jüanos 2008-as mérlegfőösszegével Kína második legnagyobb kereskedelmi hitelintézete. Tőzsdére menetelét már négy éve tervezik, de először a rossz hitelek állományának átstrukturálása, később a globális pénzügyi válság miatt halasztották el.
A piaci szakértők szerint most jók az esélyek arra, hogy tovább már nem késik a világ legnagyobb nyilvános részvénykibocsátása. „Jelenleg ez a bank Peking számára a legfontosabb prioritás” – közölte egy szakember a tőzsdére menetelt előkészítő csapatból.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.