A háztartási szegmensben a fogyasztási – elsősorban szabad felhasználású jelzálog- és személyi – hitelek esetében a bankok összességében a kedvezőbb kamatkondíciókon és az kisebb felszámított díjakon keresztül enyhítették hitelezési feltételeiket. A lakáscélú jelzáloghitelek feltételeit viszont a piaci szereplők a hitelfedezeti arány mérséklésével kismértékben szigorították. A bankok az előző negyedévhez képest széles körben észleltek növekedést a forintalapú jelzáloghitelek iránti keresletben. Szintén szigorítottak a finanszírozók – a bankok és a lízingcégek is – a gépjárműlízingek és -hitelek feltételein. A jövőben a bankok várhatóan keményebb feltételeket szabnak majd a jövedelemarányos törlesztőrészlet megállapításánál, igaz, ezt a szigorítást tompíthatja a kamatkondíciók enyhítése – állapítja meg a tanulmány.
Ami a vállalati hiteleket illeti, a bankok többsége továbbra is fenntartja a hitelezési feltételek szigorú szintjét, csak egyetlen olyan bank volt, amelyik azokat tovább szigorította. A következő fél évben azonban már egy bank sem számít a hitelezési feltételek további szigorítására. Bár a 2007 óta tartó szigorítási ciklus valószínűleg véget ér, de a kemény hitelezési feltételek fennmaradása továbbra sem támogatja a gazdasági fellendülést. Ez különösen igaz a beruházási hitelek esetében, amelyeknél a piaci szereplők növekvő keresletet érzékelnek.
A bankok egyre több hitelt strukturálnak át annak érdekében, hogy a nehéz helyzetbe került ügyfelek fizetőképességét helyreállítsák. 2010 első negyedének végén az átstrukturálások a portfólió mintegy 3,5 százalékát érintették a vállalati szegmensben, míg a háztartási jelzáloghitelek esetében ez meghaladta az 5 százalékot. A bankok válaszai alapján az átstrukturálásokat követően az ismételten nem fizető adósok (30 napon túli fizetési késedelembe esők) aránya a nagyvállalatok esetében alig 3,5, míg a kis- és középvállalkozások esetében 9 százalék. Ezzel szemben a háztartási szegmensben azok aránya, akik még a könnyítés után sem tudják törleszteni a kölcsönüket, elérte a 20 százalékot, ez jelentős romlásnak tekinthető 2009 negyedik negyedévéhez képest. „Ez a mennyiség azonban még kezelhető a hitelintézetek számára” – közölte Tabák Péter, az MNB pénzügyi stabilitási szakterületének vezetője. VG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.