Amennyiben a 200 milliárdos bevétellel éves szinten számol a kabinet, az igen érzékenyen érintheti a hazai pénzügyi szektort. A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF) adatai szerint ugyanis az itthon működő kereskedelmi bankok összesen 255 milliárd forintos adózás előtti eredményt produkáltak tavaly, a biztosítók nem egészen 72 milliárdot, a lízingcégeket is magában foglaló pénzügyi vállalkozási szektor viszont több mint 10 milliárdos mínusszal zárta a 2009-es évet.
Az eddigi információkból ugyanakkor az sem derül ki pontosan, hogy a tervezett adóbevételből mekkora részt kellene vállalniuk a bankoknak és más pénzügyi szolgáltatóknak, illetve az sem tisztázott még, hogy a szükséges jogszabályi változások mikortól lépnek hatályba.
Az új adónem ráadásul nem a legjobb lélektani pillanatban terhelné a bankokat, hiszen a szektor jövedelmezősége évek óta folyamatosan csökken. A sajáttőke-arányos nyereség (ROE) 2009-ben már egy számjegyűre apadt, ez már a többi ágazattal szemben sem tekinthető kiemelkedőnek.
A piaci szereplőket, illetve érdek-képviseleti szerveket mindenesetre alaposan meglepte a bejelentés. Müller János, a Magyar Bankszövetség vezető tanácsadója lapunknak adott nyilatkozatában felhívta a figyelmet arra: a miniszterelnöki bejelentést megelőzően nem történt egyeztetés a bankszövetség képviselőivel. Hozzátette: a szervezet – miután a sajtóban hétfőn megjelentek az első, a bankadó bevezetésével kapcsolatos híradások – azonnal soron kívüli egyeztetést kért a nemzetgazdasági miniszterrel. Egy ilyen adónem bevezetése előtt pedig – hangsúlyozta Müller János – nagyon fontos lenne egy hatástanulmány elkészítése is.
Erdei Tamás, a Magyar Bankszövetség elnöke pedig lapunknak úgy nyilatkozott: a pontos részletek még nem ismeretesek, azokról a közeli napokban egyeztetnek a kormánnyal.
A bejelentett nagyságrendet viszont olyan mértékűnek ítélte, amely ko-
moly veszélyt hordoz a bankrendszer és a reálgazdaság számára: nem csupán a bankok tőkehelyzetét érintheti, hanem visszavetheti a hitelaktivitást, megnehezítve az üzleti szféra hitelhez jutását. Leszögezte azt is: a Magyar Bankszövetség kizárólag olyan adóterhet tud elfogadni, amelynek viseléséből a pénzügyi rendszer egésze kiveszi a részét. A reménytelen helyzetbe jutott hitelesek megsegítésére vonatkozó kormányzati elképzeléseket ugyanakkor megnyugtatónak nevezte, hozzátéve: a bankszövetség már letette az asztalra a maga megoldási javaslatát. A devizahitelezés jövőbeni korlátozásáról Erdei Tamás közölte: a miniszterelnök által ismertetett elképzelés a bankrendszer számára elfogadható, hasonló példák az uniós gyakorlatban is akadnak.
Az elnöke emellett leszögezte azt is: pozitív, a befektetői bizalom megtartásának szempontjából kardinális fontosságú, hogy a tegnapi parlamenti beszédében a miniszterelnök egyértelművé tette a 3,8 százalékos hiánycél tartására vonatkozó kormányzati szándékot.
A kormány tegnapi, bankadóra vonatkozó bejelentésével kapcsolatban a Magyar Biztosítók Szövetsége a konkrétumok és a részletek megismerését követően tud állást foglalni – közölte lapunkkal a szervezet. A szövetség – tették hozzá – kész az egyeztetésre és az együttműködésre, a biztosítók a mostani igen súlyos árvízi helyzetben is folyamatosan hozzájárulnak a károk enyhítéséhez és a mielőbbi helyreállításhoz. „Tagbiztosítóink az eddig bejelentett károk alapján már több mint 10 milliárd forintot fizettek, illetve fizetnek ki a közeljövőben a károk enyhítésére” – mutatott rá Molnos Dániel, a szövetség főtitkára.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.