A befektetési alapok rangsorait itt találhatja
„A felméréseink szerint az utóbbi negyedévekben a forintbetétek aránya folyamatosan stagnált, illetve csökkent. Nem volt ez másképpen az idei év első negyedében sem: a teljes forintbetét-állomány 3,6, míg a lakossági betétállomány 4,4 százalékkal csökkent. Ezzel szemben az intézményi megtakarítások 8,2 százalékkal emelkedtek, szűkítve ezzel az elmúlt időszakban kialakult ollót” – mondta a regiszter megjelenése kapcsán Temmel András, a Bamosz főtitkára. „Ennek oka részben abban keresendő, hogy az első három hónapban a lakosság jelentős pénzeket irányított bankbetétből befektetési alapokba” – tette hozzá.
Az információt szolgáltató vagyonkezelők és a Bamosz saját adatai alapján az intézményi megtakarítások teljes állománya 8849 milliárd forintot tett ki piaci értéken március végén, míg a vagyonkezelt vagyon több mint 5500 milliárdot ért el.
A Bamosz adatai szerint továbbra is a pénztárak és a biztosítók a két meghatározó intézményi csoport a vagyontulajdonosokat tekintve, emellett viszonylag kicsi az egyéb tulajdonosok aránya. A szervezet közlése szerint a gazdálkodó szervezetek, az önkormányzatok és a magánszemélyek vagyona a teljes vagyonkezelt állomány 1,5-2 százaléka körül mozgott az utóbbi időben, és trendszerűen csökkent, míg az egyéb intézményi befektetők (alapítványok, betétbiztosítási és befektetővédelmi alapok) adták a nem pénztári és biztosítói vagyonok nagyobb részét (a teljes vagyonkezelt állomány 4-5 százalékát).
A magánnyugdíjpénztárak rangsorai itt találhatóak
Ami a pénztárak befektetéseit illeti: az első negyedévben az összesített részvényarány 34,8 százalékra csökkent, ezzel szemben nőtt a hazai betétek és diszkontkincstárjegyek aránya. Csökkent viszont az államkötvényeké, a hazai állampapírok együttesen a pénztári portfóliók 52,9 százalékát jelentik. Szintén mérséklődött az időszakban a hazai vállalati kötvények/jelzáloglevelek aránya a pénztári portfóliókban, míg a külföldi kötvénytípusú eszközök aránya nem változott, a külföldi betétek aránya pedig némileg csökkent. „A befektetési jegyek aránya a pénztári portfóliókon belül 28,4 százalék volt az első három hónapban, ez továbbra is azt erősíti, hogy a külföldi befektetések jelentős részben a költséghatékonyság és kockázatkezelés szempontjából előnyösebb megoldást kínáló befektetési alapokon keresztül valósulnak meg” – magyarázta Temmel András.
A biztosítóknál a unit-linked portfóliókban nőtt a hazai, míg csökkent a külföldi részvények aránya, az együttes súlyuk összességében 48,6 százalékra mérséklődött. Nőtt viszont a hazai bankbetétek, a diszkont-kincstárjegyek és az államkötvények aránya, emellett a külföldi kötvénytípusú eszközöké is emelkedett. A külföldi befektetések elsősorban befektetési jegyeken (nagyobb részben külföldi alapokon) keresztül történtek – a befektetési jegyek aránya 57,8 százalékot ért el az év első három hónapjában.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.