Az év eleji eredményekhez képest e papírok befektetői még mindig jelentős pluszt könyvelhetnek el. A (német) államkötvényekhez viszonyítva a vállalati kötvények még mindig vonzóak, bár az abszolút hozamlehetőségek az erőteljes csökkenést mutató hozamok miatt már nagyon korlátozottak. Érdekesebb és vonzóbb befektetésnek tűnnek ugyanakkor a fundamentálisan jó magas osztalékú kötvények. Ezek csődhányadmutatói a jövőben várhatóan tovább csökkennek.
Az elkövetkező 5 évre vetítve e tekintetben az eurózónában kb. 25 százalékos hányad jelenik meg az árfolyamokban, amely azonban még mindig túl magasnak tűnik. Nagy bizonytalansági tényezőt képvisel ugyanakkor az államháztartások problémaköre. A helyzet további éleződése vagy Dél-Európa egy vagy több országának adósságátszervezése nyomán az euró pénzügyi piacokon és az európai nemzetgazdaságokban bekövetkező heves változások azonban teljesen átírhatják a vállalati kötvények csődhányadmutatóira vonatkozó jelenlegi várakozásokat.
Ami a feltörekvő piaci kötvényeket illeti, a helyi devizákban jegyzett értékpapírok közül továbbra is az ázsiai kibocsátók rendelkeznek a legjobb kilátásokkal – nem utolsósorban a devizák felértékelődésében rejlő lehetőségek miatt is. A hozamok tekintetében a kelet-európai államkötvények és az eurókötvények még mindig vonzónak számítanak. A kamatcsökkentési időszak a legtöbb feltörekvő piacon előreláthatólag befejeződött, sőt már olyan országok is akadnak, amelyekben kamatemelést hajtottak végre.
Összességében ugyanakkor az elkövetkezendő hónapokban a feltörekvő piaci devizák és a helyi devizákban jegyzett kötvények környezete is volatilils marad és nagymértékben függ majd a kockázatok rövid távú megítélésétől. A devizák vonatkozásában hosszú távon továbbra is az egyes devizanemek felértékelődésére számítunk.
A devizák közül az elmúlt időszak legfőbb vesztese – egyrészt az európai államadósságok válsága, másrészt a segélycsomag miatt – az euró volt: az USA dollárhoz viszonyított 1,50-os árfolyama néhány hónap leforgása alatt 1,20 alá, vagyis 2006 óta nem látott mélypontra süllyedt. Elsősorban az EKB stabilitási politikájának az államkötvények vásárlása miatti potenciális veszélyeztetettsége és a vártnál sokkal tovább tartó, alacsony hozamokat és az állami takarékossági intézkedések hatására romló növekedési előrejelzéseket hozó laza monetáris politika jelentette a legnagyobb terhet.
Az euró a jennel, a svájci frankkal és a legtöbb USD-hez igazított feltörekvő piaci devizával szemben is gyengült. A svájci jegybank ugyanakkor egyértelműen kijelentette, hogy nem fog minden áron euróvásárlással küzdeni a frank felértékelődése ellen. Az arany ára az egységes európai devizával szemben finom unciánként 1000 euró fölé emelkedett, ami újabb rekordot jelent.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.