A magyar kormány és a Valutaalap közti tárgyalások megakadása óta a forint meglepte a piaci elemzőket, hogy 3 százalékos eséséből visszaerősödött. A kötvényhozamok emelkedtek, ám sikerült elkerülni a göröghöz hasonló felfelé tartó spirált.
Az adatok azonban azt mutatják, hogy külföldi befektetők nagy mennyiségben adtak túl magyar értékpapírjaikon, és a befektetők azt mondják, ha a kormány ragaszkodik a jelenlegi irányvonalhoz, akkor ez folytatódni fog.
Ha a magyar média és a politikai elemzők megállapításai helyesek, akkor a kormány nem pusztán tárgyalási taktikázásból nem akart most egyezséget kötni -elhalasztva azt az októberi önkormányzati választások utánra -, hanem elkötelezte magán egy növekedéspárti, megszorítás-ellenes gazdaságpolitika mellett, aminek nincs szüksége a Valutaalapra.
Ha a Fidesz-kormány valóban nem köt újabb szerződést, akkor a kötvényvásárlók magasabb kamatprémiumot fognak kérni, hiszen az ország alatt már nem lesz védőháló, így több értékpapírt kell kibocsátani, hogy fedezni tudja az EU-IMF-hitel visszafizetését.
A Reuters megemlíti a leminősítések veszélyét, amire egyébként Orbán viktor kormányfő is utalt ma , illetve az MNB jelzését, hogy amennyiben a kockázati prémiumok magasan maradnak, kénytelen lesz az alapkamatot emelni. Akármelyik is következik be, a hozamok emelkedne, így drágább lesz a hitel finnaszírozása, és a forint is gyengülhet. Ma 282,75 forinton kereskedtek az euróval szemben, ám az áprilisi váalsztások óta a hazai fizetőeszköz 6,8 százalékot gyengült, míg régiós társai, a lengyel zloty 2,7-et, a cseh korona pedig csak 1,4 százalékot esett.
Az EPFR Global szerint a befektetési alapok két héttel ezelőtt 3,745 milliárd dollárt fektettek be a feltörekvő piacokba, ami az elemzők szerint segített a forint árfolyamának stabilizálásban, valamint más magyar értékpapírok veszteségeinek megállításában.
A befektetséi stratégák szerint néhány befektető olcsónak tartja a maygar papírokat, és bár az alapok látják az ország gazdasági kockázatait, mégis nagy a nyomás rajtuk, hogy a régióba helyezzék ki a befektetéseiket.
Sokan azt feltételezik, hogy Budapest újra tárgyalsáokat kezd a Valutaalappal. Ezért látunk még mindig befektetéseket az országba - mondja Koon Chow, a Barclay''s Capital stratégája, aki azt is hozzáteszi: a kockázatok nagyok, ha nincs új szerződés.
A Reuters adatai szerint a külföldiek kezén levő magyar államkötvények értéke 175,46 milliárd forinttal, 2198,63 milliárdra csökkent az áprilisi választások óta, ami 8 százalékos csökenés.
Az EPFR számításai szerint a külföldi befektetési alapok magyar részvényállománya 29,65 milliárd dollárral csökkent, szemben a választások előtti helyzettel, amikor 93,91 milliárd dollárral nőtt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.