BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nem teljesítő hitelek: középmezőnyben vagyunk a régióban

A nem teljesítő hitelek problémaköre nemcsak Magyarországon, hanem a környező országokban is megoldandó feladatként tornyosul a döntéshozók előtt – derül ki a PricewaterhouseCoopers gyorsjelentéséből.

Bunna Gyula, a PricewaterhouseCoopers igazgatója egy mai háttérbeszélgetésen közölte: Magyarország a régió tíz vizsgált országa közül – nagyságrend alapján – a középmezőnybe tartozik, hiszen a hatodik legnagyobb méretű, nagyjából 5 milliárd eurós nem teljesítő hitelállománnyal küzd. A nem teljesítő hitelek aránya – áll a jelentésben - Magyarországon 2010 márciusára elérte a 8,1 százalékot, amelyjelentős növekedés a 2008 végi szintet.

Bunna Gyula rámutatott: a hitelportfólió romlásához a régiós országokban ugyanaz a három tényező járult hozzá leginkább. Eltérő mértékben bár, de mindenhol emelkedett a munkanélküliség, a lokális devizák jelentősen, átlagosan 40 százalékkal gyengültek, illetve hozzájárult a romláshoz a bankok válságot megelőző hitelezési gyakorlata is. (Ez utóbbi részeként az igazgató a szabad felhasználású jelzáloghitelek, illetve a deviza alapú kölcsönök gyors térnyerését említette meg.)

Bunna Gyula közölte: a lakossági jelzáloghiteleknél a nem teljesítő arány 6,3 százalék Magyarországon, amely hozzávetőlegesen 90200 kölcsönszerződést jelent. Ez – mutatott rá az igazgató – a KSH vonatkozó adatait figyelembe véve azt jelenti, hogy jelenleg 200-250 ezer embert fenyeget a hitelszerződés nem teljesítetése miatti kilakoltatás veszélye.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.