A magánszférában ugyanakkor 90 ezer fős bővülést tükröz a konszenzus, amely jóval optimistább lenne az ADP szerdán megjelent +42 ezer fős becslésénél. Természetesen nincs 1:1 arányú megfeleltetés a két mutató között, de az utóbbi hónapok, évek távlatában azért van némi
együttmozgás a két indikátor között. Ahogy az lenni szokott, érdemes figyelemmel kísérni a korábbi hónapokra vonatkozó esetleges revíziókat.
Leporolták a tőzsdei piramisjátékok forgatókönyvét. Olaj, gáz, arany, ezüst, réz, cukor és most a búza. Épp csak néhány az elmúlt évek befektetési ''sztorijaiból'' amelyek remek alapot szolgáltattak a lufi
fújásra. A történet természetesen mindig úgy kezdődött, hogy átmeneti hiány lépett fel az adott árucikkből, ezt a kiesést pedig hatványozottan próbálták elırevetíteni a befektetőknek, akik természetesen ráharaptak a sztorira.
A vége természetesen mindig az volt, hogy elfogyott az üzemanyag, vagyis az újabb bepalizható emberállomány, a kiépített pozíciók pedig önmaguk súlya alatt omlott össze. A legtöbbet persze mindig a sztorit kitalálók kerestek és azok, akik legelsőként szálltak ki a csúcspont közelében.
A búza esetében valami hasonlót láthatunk. Oroszország tegnap a szárazság és tőzvészek miatt augusztus 15-i hatállyal leállította a búzaexportot, amely kapóra jött a spekulánsoknak. A búza árjegyzése két napja folyamatosan a napi felső limittel emelkedik, és már kétéves csúcson van.
Az már más kérdés, hogy az utóbbi egy hét alatt 30%-ot ugrott a jegyzés úgy, hogy eközben búzahiány igazából nem is lépett fel (egy hónapos távlatban 80%-os az izmosodás mértéke).
A helyzet ugyanis az, hogy még a várható orosz terméscsökkenést is lazán ellensúlyozni tudják más exportőrök (pl. India, Kína), nem beszélve a raktárakban tárolt százmilliós véka nagyságrendő búzamennyiségről.
36.1 milliárd forintos többlettel zárt júliusban az államháztartás (önkormányzatok nélkül), ezzel az éves terv 115%-ra csökkent a deficit.
Eközben Matolcsy György gazdasági miniszternél tegnap
ismét napirendre került a 2011-es hiánycél kérdése. Kommentárjában arra utalt, hogy a környező országok költségvetési hiányainak tükrében nem olyan sürgıs a jövı évi 2.8%-os hiánycél elérése. A
2.8% egyébként a korábban elfogadott konvergencia programban szerepel, az EU-val nemrég 3% alatti hiánycélról folyt a diskurzus.
Ez egyelıre még nem verte ki a biztosítékot a külföldi befektetıknél, mivel véleményünk szerint a legtöbben azzal kalkulálnak, hogy az önkormányzati választások lezajlása utána kerül sor azon érdemi
megszorításokra, amelyek lehetővé teszik a jövő évi 2.8%-os cél elérését.
Mindazonáltal, ha tényleg a miniszterelnök által jelzett forgatókönyv valósul meg - vagyis nem lesznek megszorítások - úgy idővel meginoghat a befektetık bizalma a hazai költségvetési fegyelemmel kapcsolatban, amely a magyar pénzügyi eszközök iránti alacsonyabb érdeklıdéssel járhat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.