Magyarország az egyetlen olyan ország, amely az adót már bevezette, és ennek eredményeként összesen 200 milliárd forintot (695 millió eurót) akar előteremteni a költségvetési deficit csökkentésére. Néhány nagybanknak kell a számlát állnia, ezek élén az OTP áll 29 milliárd forinttal, majd az MKB és a CIB, valamint a két osztrák leánybank, az Erste Bank és a Raiffeisen, egyenként 13 milliárd forintig terjedő összeggel – írja a Die Presse.
Magyarországon számos elemző véli úgy – írja a lap –, hogy a bankoknak elég jól megy. Mindazonáltal a Bayern-LB leányvállalata, az MKB erre az évre veszteséget prognosztizál. A magyar bankadót a szakértők többsége túl magasnak ítéli. Összehasonlításul: a bankadó évente a lakosság egy tagjára vetítve 69 eurót kell hogy behozzon. A gazdaságilag lényegesen erősebb Ausztriában ez az összeg 62 euró, Nagy-Britanniában pedig csak 38 euró. Többek között erre az eltérésre mutatott rá Walter Rothensteiner, a Raiffeisen Zentralbank vezérigazgatója, aki úgy vélte, Magyarország " megmutatta, hogy lehet valamit rosszul csinálni."
A Die Presse a továbbiakban utalt arra, hogy Donald Tusk lengyel miniszterelnök jelezte, hogy a korlátozásokat nemcsak a lakosságnak, hanem a bankoknak is kell érezniük. Ám a bankadó várhatóan mérsékelt lesz, és a Rzeczpospolita című lap értesülése szerint ennek révén 1,5 milliárd zolty (380 millió euró) többletbevételnek kell befolynia. Az egy főre eső összeg alig 10 euró, így nem csoda, hogy a bankokkal folytatott konzultációk után alig merültek fel tiltakozások.
Lengyelországon kívül Románia, és Horvátország tervezi a bankadó bevezetését, előbbi Brüsszelre tekintettel fontolgatja lépéseit, de Horvátország a folyamatban lévő csatlakozási tárgyalások ellenére kérlelhetetlen. Ivan Suker pénzügyminiszter világosan értésére adta a bankároknak, hogy "magyar mértékű" adó bevezetését tervezi. A Die Presse emlékeztet arra, hogy Horvátországban a bankok több mint 90 százaléka külföldi tulajdonban van.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.