BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Jó hangulatban indult a hét a tőzsdéken

A hétvégén körvonalazódott bázeli szabályok - amelyek jelentősen kedvezőbben alakultak, mint azt egyes piaci szereplők várták - adták a kezdőlökést a héthez, piaci kommentárok szerint. Ehhez párosult a terjedő piaci pletyka, amely szerint a jövő kedden esedékes FED- ülésen terítékre kerül a további monetáris lazítás, amely ismét pénzhegyeket biztosítana a befektetési bankoknak.

A piaci szereplők véleménye egyelőre megoszlik arról, hogy tényleg rászánja-e magát a Ben Bernanke vezette amerikai monetáris tanács a monetáris lazításra, miután ezt már többször megpendítették a múltban mégsem következett be ez az esemény - írta keddi elemzésében a Cashline.

Azonban érdemes a kérdést abból a szempontból megvizsgálni, hogy van-e egyáltalán értelme újabb dollár milliárdokkal tömni a pénzügyi szektort. A rövid távú piaci emelkedés szempontjából valószínűleg igen, ezzel azonban továbbra sem oldódnak meg azok az alapvető problémák, mint az amerikai nyugdíj- és egészségügyi rendszer, a burjánzó államadósság, a beteg lakáspiac, és amelyek szükségesek ahhoz, hogy az amerikai gazdaság megkapaszkodjon a lejtőn.

Az ezekhez fűzőződő fájdalmas intézkedések továbbra is váratnak magukra, a fő okot azonban ezúttal is a politikai érdekek jelentik, novemberben ugyanis szenátusi választásokra kerül sor ezért nem teljesen mindegy a FED szemszögéből nézve, hogy milyen piaci környezet uralkodik majd akkor. Persze azt is hozzátennénk, hogy a FED egymaga nem lesz képest megmenteni a piacokat, ha esetleg addig megszakadnának a jelenlegi gazdaságpolitika.

Hazai górcső

Ismét tárgyalóasztalhoz ülnek a kormány és a bankok képviselői. Lapinformációk szerint egyeztetéseken szóba kerülhetnek a tőkehelyzetet érintő szabályozási kérdések, de a napirendi pontok közé vélhetően a bankadó is bekerül majd. Ez utóbbi adónem kapcsán egyelőre az idei és jövő évre kivetett 200 milliárd forintos teher vehető biztosra, az ezt követő időszak, 2012-től egyelőre homálynak tűnik. Bár a jelenlegi tervekben nem szerepel, elképzelhető, hogy a nemzeti eszközkezelő társaság ügye is terítékre kerül bár, ezzel a témával kapcsolatban továbbra sincsenek kézzelfogható információk.

Amerikai ingatlanpiac

Egy tegnapi hírmorzsa szerint továbbra is várat magára a talpra állás. Phoenix átlagos árszintje több mint 50 százalékkal esett a 2006-os csúcsokhoz képest, ezzel a második legnagyobb áresést produkálta ebben az időszakban. Egy friss felmérés szerint a jelzálogadósok több mint 50 százaléka került igencsak nehéz helyzetbe, az ő tartozásuk ugyanis meghaladja a fedezetként szolgáló ingatlan piaci értékét. Természetesen itt is vannak szélsőséges példák, a város egyes területein ugyanis a kétharmadot is meghaladja azok aránya, akik ezzel a problémával küszködnek.

A többi amerikai városban vélhetően többé-kevésbé hasonló lehet a helyzet, a probléma azonban még nem bukott ki, hiszen egyelőre a bankok és az ingatlanpiac más intézményei még el tudják kendőzni a veszteségeket, de amennyiben a helyzet nem változik, úgy további tisztulás várat magára ebben a szegmensben.

Cashline Hazai górcső Ismét tárgyalóasztalhoz ülnek a kormány és a bankok képviselői. Lapinformációk szerint egyeztetéseken szóba kerülhetnek a tőkehelyzetet érintő szabályozási kérdések, de a napirendi pontok közé vélhetően a bankadó is bekerül majd. Ez utóbbi adónem kapcsán egyelőre az idei és jövő évre kivetett 200 milliárd forintos teher vehető biztosra, az ezt követő időszak, 2012-től egyelőre homálynak tűnik. Bár a jelenlegi tervekben nem szerepel, elképzelhető, hogy a nemzeti eszközkezelő társaság ügye is terítékre kerül bár, ezzel a témával kapcsolatban továbbra sincsenek kézzelfogható információk.

-->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.