Általában véve az árutőzsde a pozitív hírekre fogékonyan, a nyersolaj és a gabonafélék árfolyamának emelkedésével reagált. Az arany árára némi nyomást gyakorolt a korábban jellemző negatív hangulat, így néhány piaci szereplő realizálta nyereségét. A július óta tartó hosszú távú napi trend akkor válik jelentőssé, ha eléri az 1,232 USD árszintet. Ahogy oszlik a bizonytalanság, egyre többen hajlandóak kockázatokat vállalni, és így nem elképzelhetetlen, hogy az arany némi nyomás alá kerül, de ne feledjük, hogy a kiváltó okot a kedvező fundamentális adatok szolgáltatták.
A nyersolaj a hét eleji alacsonyabb értékeket leküzdve pozitívan zárta a hetet, pedig a hírek ismét a heti készletállomány gyarapodásáról szóltak. A készletszint rendszerint nem szokta pontosan előre jelezni az árfolyam rövid távú mozgásának irányát, erre a választ azonban csak a jövő hét árfolyamváltozásai adják majd meg. Hosszú távon a helyzet változatlan, a részvénypiacok pozitív alakulása és a gazdaság hangulata újra a jövőben várható keresletet szítja.
A Mexikói-öbölben szerencsétlenül járt újabb olajfúró toronyról szóló hírek az olaj árfolyamának támaszt jelentettek, mert egyre többen kétkednek abban, hogy a fúrási és kitermelési gyakorlat a magas szintű kapacitáskihasználás mellett elég biztonságos.
A 71,00 USD alatti alacsony tartományból elmozduló árfolyam azt mutatja, hogy a nyersolaj belső erőtől duzzad. Úgy tűnik az ellenállás következő szintjéhez akkor fogunk elérni, ha a piac az 50 napos mozgó átlag alapján az árfolyam hosszabb távú alakulását teszteli majd, amire 76,90 USD környékén lehet számítani. Az ellenállás áttörése esetén rövid-közép távon nem kizárt, hogy az árfolyam a 79,20 USD szint felé veszi az irányt. A stabil támasz továbbra is 71,00 USD-nél húzódik.
A globális élelmiszerhiányról keringő történetek miatt az árutőzsdén sokan elfordultak a népszerű aranytól és olajtól. A búza egyébként is árfolyam-emelkedésre számító piacát az jövő évre bevezetett orosz exporttilalom még jobban felpörgette.
A búzaexport betiltása miatt mind a térfogat, mind a megtett út viszonylatában erősödött a kereslet a száraz ömlesztett árut (többnyire gabonát és szenet) szállító, a Panama-csatornán átkelésre alkalmas Panamax hajók iránt, így a napi átlagár a július közepére jellemző alacsony 16 000 USD-ről mára 25 000 USD fölé emelkedett. Ráadásul a jelenleg 28 000 USD körül ingadozó ár a negyedik negyedévben várhatóan újabb hullámot vet.
A 414,00 körüli ellenállások szintjét áttörve a kukorica ára szállt el a leginkább. A mi nézőpontunkból egyirányúnak tűnt a forgalom, a világ többi része pedig mintha a jövőbeli beszerzési forrásokhoz igyekezne igazodni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.