A független pénzügyi összehasonlító portál szakértői – 24 magyarországi pénzintézet termékadatait tartalmazó saját adatbázisukat felhasználva – arra keresték a választ, hogy az alapkamat változására hogyan, milyen ütemben reagáltak a hazai bankok az elmúlt 13 hónapban.
Azzal, hogy a betéti kamatok gyorsabban, míg a hitelkamatok lassabban változnak, a pénzintézetek számára pótlólagos kamatkülönbözet is adódik, hiszen a bázis, amely maga az alapkamat, más-más időpillanatban hat a hitel és a betéti oldalra. „A csökkenő alapkamat mellett ez a banki játéktér fokozatosan csökken, az alapkamat változásából adódó „kamatkülönbözet” szűkül, de természetesen ez igaz ránk, banki termékeket használókra is: kevesebbet bukunk, de kevesebbet is nyerünk pénzügyi ügyleteinken.” – mondta el Veres Mátyás, a portált üzemeltető cég ügyvezetője.
Mivel az alapkamat folyamatos csökkenésével számolhatunk, a Bankometer.hu szakértői szerint a bankhasználóknak megtakarítaniuk minél magasabb futamidejű termékekkel célszerű, hitelt felvenni ugyanakkor minél rövidebb kamatperiódusú – tehát gyakrabban átárazódó – hiteltermékekkel érdemes, és betéti oldalon egyre inkább gondolkodhatunk deviza alapú termékekben.
Az egyes termékcsoportokban megmutatkozó átlagkamatok eltérő mértékben változtak az elmúlt 13 hónap során. A szabad felhasználású jelzáloghitelek átlagkamata 1,47 százalékot esett az elmúlt 13 hónapban, a lakáscélú jelzáloghiteleknél ennél jóval nagyobb mértékű, 2,86 százalék a kamatcsökkenés. A betéti termékeknél a lakáshitelekhez hasonló 2,57 százalékos átlagkamat-csökkenés tapasztalható.
Figyelemre méltó, hogy a hitelek esetében a 13 hónappal ezelőtti és a jelenlegi kamatszint között nagyban mozgott az átlag kamatszint, tehát nem folyamatosan csökkenő árszintről beszélhetünk, míg a betétek esetén ez a csökkenés közel egyenletes. A szabad felhasználású jelzáloghiteleknél a fenti időszakban az elemzők 13,13 százalékos maximum átlagkamat szintet és 9,99 százalékos minimumot is tapasztaltak. A lakáscélú jelzáloghiteleknél a két szélsőérték 11,18 százalék és 8,23 százalék.
További érdekesség, hogy bár a lakásvásárlási célú hitelek esetében jelentős mértékben, közel 1 százalékkal csökkent átlagosan az alapkamat és a hitelkamat közötti különbség, a szabad felhasználású hitelek esetében a Bankometer.hu elemzése éppen ellentétes irányú változást mutat.”
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.