A Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetségének (BAMOSZ) legfrissebb jelentése szerint meglódultak a nemzetközi részvénypiacok és a hazai kötvénypiac, jelentősen erősödött a forint is.
A BAMOSZ tagok által kezelt befektetési alapok szeptemberben összesen több mint 15 milliárd forintot vonzottak, és a vagyon a piaci teljesítmény hatására további 25,2 milliárd forinttal nőtt. Az év elején a befektetők kedvencének számító pénzpiaci és rövid kötvényalapokon, illetve a hosszú kötvény, a garantált és a tiszta részvény alapokon kívül a többi alaptípusba érkezett friss pénz. A szeptemberi 1,1 százalékos bővülést követően, a hónap végén a BAMOSZ tagok 438 hazai befektetési alapban összesen 3.709 milliárd forintot kezeltek.
A legnépszerűbbek továbbra is a nyilvános nyíltvégű értékpapír alapok: az összvagyon többségét (60,5 százalékát) ezek adják, bár az ilyen típusú termékekben kezelt vagyon szeptemberben az átlagnál lassabban, 0,8 százalékkal bővült. A vizsgált időszakban összesen 7,4 milliárd forint tőkét vonzottak az alapok, a hozamok pedig összesen 9,5 milliárd forinttal növelték a befektetések értékét.
Szeptemberben ismét erősödtek a nemzetközi részvénypiacok, ami a részvényalapok hozamaiban is megjelent. Emellett jelentős intézményi átstrukturálások mellett a nyilvános részvényalapokba 5,5 milliárd forint friss befektetés is érkezett, a piaci teljesítmények pedig további 3,8 milliárd forinttal növelték a befektetők vagyonát, így szeptemberben 2,5 százalékkal nőtt a vagyon. A 65 részvényalap vagyona a hónap végén 382 milliárd forintot tett ki. Ezen belül a kategória négy-ötödét kitevő részvénytúlsúlyos alapok vagyona 8 százalékkal nőtt: szeptemberben közel 18 milliárd forint érkezett az alapokba, és 4,7 milliárdos hozamot értek el. A tiszta részvényalapok vagyona viszont 14,8 százalékkal csökkent, miután ezekből a termékekből 12,4 milliárd forint tőke távozott, és összesen mintegy 920 millió forint veszteség is keletkezett rajtuk. Leggyorsabban a fejlődő piaci részvénytúlsúlyos alapok vagyona nőtt.
Hosszú idő óta először nőtt a kötvényalapok vagyona is: a 27 alap 2,1 százalékos vagyonbővülést könyvelhetett el. Ennek oka a kötvénypiacok kiugró szereplése mellett az év elején sikerterméknek számító, majd jelentős tőkekivonást elszenvedő rövid kötvényalapok esetében a kivonás jelentős lassulása. A kötvényalapokból összesen 400 millió forint tőkét vontak ki a befektetők, de mintegy 6,6 milliárd forint hozamot termeltek. A rövid kötvényalapok esetében 1,2 százalékkal nőtt a vagyon, mert bár 250 millió forint tőkekivonás történt, az alapok 2,1 milliárd forint hozamot értek el. A hosszú kötvényalapok vagyona 3 százalékkal nőtt, miután 150 millió forint távozott ugyan ezekből a termékekből, de 4,4 milliárd forint hozamot könyvelhettek el. A kötvényalapok összvagyona a hónap végén 305 milliárd forint volt.
Továbbra is szépen gyarapodik az ingatlanalapok vagyona. Ezek a termékek szeptemberben 7,8 milliárd forint friss tőkét vonzottak, és további 110 millió forint hozamot termeltek. A 22 ingatlanalap vagyona összességében 2 százalékkal nőtt, így az a hónap végén 409 milliárd forint volt, amely az alapok összvagyonának mintegy 11 százaléka. A hazai ingatlanalapok alapjaiba 450 millió forint friss tőke érkezett, így ezek vagyona 1,5 százalékkal nőtt a hónapban. Ezekben a termékekben 40 milliárd forint fekszik.
A pénzpiaci alapok vagyona szeptemberben – a nagymértékű forinterősödés következtében a nem forintban denominált pénzpiaci alapok forintban mért vagyonának visszaesése miatt – kismértékben csökkent. Összesen valamivel több mint félmilliárd forint távozott az alapokból, és forintban 2,5 milliárd forint veszteség keletkezett a forinterősödés hatására, így a hónap végén a teljes vagyon 1 404 milliárd forintra csökkent. A kategória több mint kétharmadát adó likviditási alapok vagyona ugyanakkor 0,4 százalékkal nőtt. A befektetők több mint 3 milliárd forintot fektettek az elmúlt hónapban az alapokba, és a likviditási alapok összesen mintegy félmilliárd forintos hozamot hoztak a befektetőknek. A legnépszerűbbek az euró és a dollár likviditási alapok voltak, de a forint likviditási alapok iránt is jelentős volt az érdeklődés. (Leggyorsabban a dollár alapú likviditási alapok vagyona nőtt.) A hónap vesztesei viszont a forint, euró, illetve leva alapú pénzpiaci alapok voltak, ezekből összesen 3,9 milliárd forintot vontak ki a befektetők.
Egy nagyobb alap lejárta szeptemberben visszavetette a garantált alapok piacán korábban látott pozitív trendet. A vagyon szeptemberben ugyan 0,1 százalékkal nőtt, de az alapokból összesen 4 milliárd forint távozott, míg a piaci teljesítmény mintegy 4,6 milliárd forinttal növelte az alapok vagyonát. Egy alap lejárt és megszűnt, egy másikat a lejárat után pénzpiaci alappá alakítottak, egy alap pedig nyíltvégűvé alakult, de négy új alap indult - a tőkekivonás elsősorban e kettő egyenlege. A nyilvános garantált alapok összvagyona a hónap végén 438 milliárd forint volt.
Kimondottan jó hónapot zártak viszont a kisebb alapkategóriák. A 37 vegyes alap vagyona 3,1 százalékkal, 125 milliárd forintra nőtt. A vegyes alapok hatodik hónapja vonzzák az új befektetéseket, 2,9 milliárd forint érkezett ezekbe a termékekbe, és a hozamok is növelték a vagyont 920 millió forinttal. A 14 egyéb alap vagyona 2,8 százalékkal, 26 milliárd forintra nőtt szeptemberben. A hónapban mintegy 25 millió forint érkezett ezekbe a termékekbe, amelyek mintegy 660 millió forint hozamot értek el. A nyilvános származtatott alapok száma eggyel, a 33 alap vagyona a hónapban a leggyorsabban, 5,1 százalékkal, 82 milliárd forintra nőtt. A hónapban 1,9 milliárd forint új tőke mellett a piaci teljesítmények további mintegy 2,1 milliárd forinttal növelték a vagyont.
A zártkörű értékpapíralapok vagyona 2,1 százalékkal nőtt. Szeptemberben 2,1 milliárd forint friss tőkét vonzottak az alapok, a piaci teljesítmények, elsősorban a részvényalapok teljesítménye pedig további 8,9 milliárd forinttal növelte a vagyont. Az intézményi alapokon belül szeptemberben a friss tőke döntő része a részvényalapokba érkezett, de érkezett friss tőke a származtatott és kötvényalapokba is. A hónap végén a zártkörű alapok összvagyona 537 milliárd forint volt, ez az alapok összvagyonának már 14,5 százaléka.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.