A Goldman most már hivatalosan is a korábbi ezer helyett kétezer milliárd dollárnyi újabb kötvényvásárlási programot vár a FED-től, aminek első részlete, egy ötszáz milliárdos csomag az első félévben kerülhet terítékre, azaz ezt jelentheti majd be a FED a jövő heti ülésén.
Ez az összeg azonban csak arra volna elég, hogy a kötvénykínálatot csökkentse, hiszen jövőre körülbelül 1200 milliárdnyi hiányt kell majd finanszíroznia a kormánynak, ezen kívül pedig 1000-1500 millárdnyi lejáró adósságot kell újrafinanszírozni. Vagyis ahhoz, hogy ténylegesen "plussz" pénz kerüljön a piacra, legalább a Goldman előrejelzése kell, hogy teljesüljön.
Ettől persze egy ezermilliárdos pénzpumpa óriási terhet venne le a piac válláról, de már most látszanak az inflációs kockázatok: a tőkebeáramlás és a túlfűtött várakozások már most az egekbe emelték a nyersanyagok árfolyamát.
Tehát ha az USA tovább működteti a pénznyomdát, szépen lassan a maga nyaka köré is tekeri a kötelet, hiszen nem csak az adósságot inflálja el, hanem az amerikai lakosság vagyonát, jövedelmét, és a pénzrendszerbe vetett bizalom is sérülhet, aminek a következményeit már a Lehman-csőd után megtapasztalhatta a világ.
Az ázsiai tőzsdék hétfőn valamelyest korrigáltak, ám a kínai energiapapírok kitartottak pozitív tartományban, miután a kormány engedett a nyomásnak, és emelte a lakossági üzemanyagárakat, ami átmenetileg növeli ugyan a finomítók profitját, ám újabb inflációs tényező.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.