Drasztikusan növekszik a lakossági folyószámlahitelek állománya Magyarországon – derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) legfrissebb statisztikájából. Jelenleg a háztartásoknak nyújtott, átmeneti készpénzzavarok áthidalására szolgáló fogyasztási hitelek volumene mintegy 470 milliárd forintot tesz ki.
A gazdasági válság időszakában átmenetileg stagnált ugyan az állomány, a recesszió elmúltával azonban folytatódott a bővülés: a lakosság folyószámla-eladósodottsága 2010 első nyolc hónapjában – az előző év utolsó hónapjához viszonyítva – több mint 11 százalékkal emelkedett.
A bankszámlakölcsönök előnye, hogy a legtöbb banknál viszonylag gyorsan és könnyen – rendszeres jövedelem vagy a folyószámlán elhelyezett lekötött betétek fedezete mellett is – hozzá lehet jutni. Ennek azonban borsos ára van, hiszen a hitel költségei igen magasak: jelenleg a háztartásoknak nyújtott forinthitelek szerződéses összeggel súlyozott átlagos kamatlába 25 százalék körül mozog, ezen felül pedig hitelbírálati és egyéb adminisztrációs díjakkal is számolni kell.
Az MNB statisztikája szerint 2010-ben a hitel kamatterhe, vagyis az átlagos kamatláb, jelentős mértékben, közel 5 százalékkal emelkedett. Ennek ellenére a háztartások szabad felhasználású folyószámlahiteleinek volumene a korábbi évekhez hasonlóan stabil bővülést mutat.
A kedvezőtlen makrogazdasági helyzet miatt sokan már a mindennapok kiadásait is hitelből kényszerülnek finanszírozni, ezáltal a folyószámla-eladósodottság továbbra is napról napra növekszik.
A pénzintézetek a hitelkeret összegét az előzetes hitelbírálat során állapítják meg. A hitelkeret nagysága a harmadik hónap után jellemzően a számlatulajdonos havi rendszeres jövedelmének 100 százaléka, a hatodik hónap után akár az összeg 200 százalékát, egy év után pedig akár 300 százalékát is elérheti.
Az igénybe vett hitel egy összegben vagy részletekben is visszafizethető, a törlesztés pedig a jóváírási forgalom folyamatos felhasználásával történik. A hitelkeret törlesztéssel töltődik újra és a futamidő lejártáig ismételten felhasználható. A hitelnek sok esetben nincs futamideje, a bank azonban rendszeres időközönként felülvizsgálja a hitelfeltételeknek való megfelelést.
devizabelföldi természetes személy
állandó lakóhely
minimum egy év folyamatos munkaviszony
3 hónapos aktív számlavezetési múlt a hitelező banknál
a bank által meghatározott minimális nettó jövedelem, általában a mindenkori minimálbérrel megegyező jövedelem
rendszeres jóváírás, jövedelem átutalás a folyószámlán
vezetékes otthoni telefon
Jóllehet az utolsó negyedévre vonatkozó állományi adatok még nem állnak rendelkezésre, a bankszámlához kötött, rulírozó fogyasztási hiteltermék töretlen népszerűségét mi sem mutatja jobban, minthogy a háztartásoknak nyújtott kölcsönök volumene az elmúlt öt év alatt mintegy háromszorosára nőtt.
Amennyiben az idei lineárisan emelkedő trend folytatódik, úgy az elemzői konszenzus szerint a volumennövekedés mértéke az év végére meghaladhatja a 15 százalékot is, a közelgő ünnepek miatt pedig valószínűsíthető, hogy decemberben a lakosság bankszámlához kötött hitelállománya átlépi majd a 490 milliárd forintos lélektani határt.
A lakossági folyószámlahitelek teljes hiteldíjmutatói
forrás: VG-gyűjtés
Bank THM (százalék)
Allianz Bank 24,88
Budapest Bank 37,5
CIB 26,74
Erste 27,61
FHB 20,50-22,60
K&H 25,6
KDB 22,4
MKB 26,42
OTP 27,86
Raiffeisen 33,3
Sopron Bank 21,15-21,34
UniCredit 21,34
devizabelföldi természetes személy
állandó lakóhely
minimum egy év folyamatos munkaviszony
3 hónapos aktív számlavezetési múlt a hitelező banknál
a bank által meghatározott minimális nettó jövedelem, általában a mindenkori minimálbérrel megegyező jövedelem
rendszeres jóváírás, jövedelem átutalás a folyószámlán
vezetékes otthoni telefon
-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.