Magyarországon azonban nem jellemző a vállalatok tőzsdén keresztül történő finanszírozása. Ennek oka a korábban viszonylag könnyen elérhető banki finanszírozás dominanciája, a vállalti kultúra és a menedzsment felkészültségének hiányosságában, valamint a rövidtávú szemléletben kereshető.
A közeljövőben azonban eltolódás várható a vállalatok finanszírozási politikájában: a bankok szigorúbb hitelezési politikája szükségessé teszi más források bevonását, ezáltal felértékelődhet a tőzsdei tőkebevonások szerepe. A közelmúlt sikeres tőzsdei bevezetései és forrásgyűjtései (mind részvény, mind kötvény kibocsátás formájában) is azt igazolják, hogy a nyilvános forrásbevonás valós finanszírozási lehetőség az arra alkalmas cégek számára. A nyilvános forrásbevonáshoz és a Budapesti Értéktőzsdén (BÉT-en) való megjelenéshez azonban sok más mellett elengedhetetlen egy jó "vállalati story", egy meggyőző stratégia.
Egy cég finanszírozása alapvetően két fő formában valósulhat meg: kölcsön felvételével vagy tőkefinanszírozás formájában, új tulajdonostárs(ak) bevonásával. A magyar vállalatok hagyományosan banki finanszírozásra támaszkodnak. A globális pénzügyi válság miatt azonban beszűkültek a banki finanszírozási lehetőségek, a hitelek nehezebb hozzáférhetősége miatt így várhatóan intenzívebbé válnak az egyéb forrásbevonási eszközök.
A kölcsönfinanszírozást kiváltandó egy cég bevonhat stratégiai vagy pénzügyi befektetőt, illetve amennyiben a cég arra alkalmas, akkor a nyilvános részvénykibocsátást és a tőzsdére menetelt is mérlegelheti.
Szektortól függetlenül minden olyan vállalatnak érdemes megfontolni a tőzsdei megjelenést, amely elért üzleti eredményei, stratégiája és vezetői révén képes bizalmat ébreszteni a megcélzott befektetői körben, legyen az intézményi befektetői, vagy a kisbefektetői kör – hangsúlyozta Molnár Gábor, a DLA Piper nemzetközi jogi iroda budapesti társasági jogi csoportját vezető partnere. „A tőkebevonáson túl a nyilvános kibocsátás és tőzsdei jelenlét egyik legfontosabb hozadéka, hogy a kibocsátásra való felkészülés során a vezetőség alaposabban megismerheti saját cégét, a nyilvános tőkepiacra lépéstől kezdődően pedig folyamatos visszajelzést kap a társaság stratégiájának, eredményének piaci megítéléséről.”
A tőzsdei jelenlét növelheti a cég ismertségét, a felé irányuló bizalmat, továbbá mind a tőke-, mind a hitelfinanszírozás területén szélesíti lehetőségeit. Fontos azonban hangsúlyozni, hogy a nyilvános tőkepiacról történő finanszírozás nem minden cég számára jelenthet reális tőkebevonási lehetőséget, a tőzsdei jelenlét bizonyos költségekkel és terhekkel is jár. Minden cég esetében külön elemzést igényel, hogy a tőkepiaci finanszírozás valódi lehetőség-e számára. A pénzügyi alapokon és a kellő felkészülésen túl elengedhetetlen egy hiteles stratégia, egy jó "vállalati story" - mondta Nemescsói András, a DLA Piper nemzetközi jogi iroda budapesti szabályzási csoportját vezető partnere.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.