A Bamosz adatainak tanúsága szerint továbbra is a pénzpiaci alapok képviselik a legnagyobb súlyt a hazai piacon, bár részesedésük minimális mértékben csökkent, és 37 százalékot tett ki. A részvényalapok súlya ugyanakkor már számottevő mértékben, 2 százalékponttal növekedett a portfólión belül, így december végén már majdnem minden negyedik, alapokba helyezett forintot ilyen konstrukciókban tartottak a befektetők. Érezhetően csökkent viszont a garantált és származtatott alapok súlya: a 2009 végi 17 százalékhoz képest a múlt hónap végén már csak 15 százalékot ért el.
A Bamosz legfrissebb tájékoztatója szerint az elmúlt hónapban tovább emelkedett a hazai alapok vagyona, ám ez az intézményi és nem a lakossági befektetők aktivitásának volt köszönhető. „Ez nem meglepő, hiszen a korábbi években is tapasztalható volt, hogy év végére a lakossági befektetések elmaradnak az év közbeni szintektől, illetve a háztartások a fogyasztásukat finanszírozzák a megtakarításaikból” – reagált a fejleményekre Temmel András, a szervezet főtitkára. Az intézményi befektetőknél – tette hozzá – az ismét jelentkező tőkebeáramlás mellett tapasztalható volt a nyilvános alapokból a dedikált intézményi zártkörű alapok felé való átcsoportosítás is.
Ami az egyes alaptípusok elmúlt havi teljesítményét illeti: a részvénypiacok decemberben ismét emelkedtek, ez a részvényalapok hozamaiban is megjelent, ám a képet torzítja egy jelentősebb intézményi átrendeződés a nyilvános alapokból a zártkörű alapok felé. A nyilvános részvényalapokból – elsősorban a jelentős intézményi átalakítás miatt – több mint 35 milliárd forintot vontak ki a befektetők, a piaci teljesítmények viszont összességében 13,6 milliárd forinttal növelték a vagyont, így az decemberben 5,5 százalékkal csökkent. A részvényalapok száma két új alap indulásával 71-re nőtt, a vagyon pedig 373 milliárd forintot tett ki.
Ismét romlott a kép az elmúlt hónapban a garantált alapok piacán, miután kevesebb új alap indult decemberben, mint ahány lejárt. A vagyon a lejárt alapok – és elsősorban egy 15 milliárdos vagyonú lejárt alap – miatt decemberben három százalékkal csökkent, mivel az alapokból összesen mintegy 16 milliárd forint távozott, bár a piaci teljesítmények
3 milliárd forinttal növelték az alapok vagyonát.
Továbbra is gyarapodik viszont az ingatlanalapok vagyona. Ezek a termékek decemberben 1,2 milliárd forint friss tőkét vonzottak, és további 570 millió forint hozamot termeltek. A 22 ingatlanalap vagyona összességében 0,4 százalékkal nőtt, így az a hónap végén 425 milliárd forint volt.
A kötvényalapok száma egy új alap indulásával 29-re nőtt, az alapok vagyona azonban 1,7 százalékkal csökkent: ennek fő oka az év elején még sikerterméknek számító rövid kötvényalapoknál folytatódó tőkekivonás volt. A pénzpiaci alapok vagyona decemberben – a folytatódó visszaváltások miatt – egy százalékkal csökkent. Összesen 15,6 milliárd forint távozott az alapokból, bár 1,2 milliárd forint hozam keletkezett rajtuk, így a teljes vagyon 1372 milliárd forintra csökkent.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.