A fogyasztóvédelmi kapcsolattartóknak talán a legfontosabb feladata, hogy nekik kell kialakítaniuk pénzügyi szolgáltatást végző cégeknél a panaszkezelési gyakorlat figyelését, és gondoskodniuk, hogy az arról készülő beszámolók eljussanak a cégek vezető testületeihez, valamint a felügyelethez. Emellett részt kell venniük az ügyfél elégedettségi mérések és próbavásárlások eredményeinek értékelésében, és az ezek alapján szükséges esetleges fejlesztésekben.
A felügyelet a mediátorok feladataként jelöli meg a fogyasztóvédelmi jogszabályoknak és elvárásoknak az intézmény belső szabályaiba és működési rendszerébe történő átültetését, valamint azoknak az alkalmazottakkal való megismertetését és betartatását. A pénzügyi hatóság kívánatosnak tartja, hogy a fogyasztóvédelmi szabályokat és elvárásokat lehetőleg már a termékfejlesztés során is figyelembe vegyék és az alkalmazottak képzésébe beépítsék.
A fogyasztóvédelmi közvetítőktől azt is elvárja felügyelet, hogy kezdeményezzék a fogyasztói szemléletmód fejlesztését célzó tájékoztatók, fogalomtárak, útmutatók, kalkulátorok elkészítését és megjelentetését a szolgáltató internetes felületén, valamint az ügyfélfogadásra nyitva álló helyiségeikben való elérhetőségét. Feladatuk még hogy elősegítsék cégük együttműködését a felügyelettel és más szervezetekkel a fogyasztók pénzügyi ismereteinek bővítését célzó együttműködésben.
A pénzügyi szolgáltatást végző társaságok közül eddig az AXA csoport jelezte, hogy a tagvállalatai és az ügyfelek között esetlegesen felmerülő fogyasztói jogi viták gyors és mindkét fél megelégedésével záruló rendezése érdekében létrehozta a mediátori intézményt. A csoport a feladatra tavaly december 1-jétől Endrei Judit, egykori televíziós bemondót bízta meg. Az AXA ügyfelei minden olyan esetben igénybe vehetik a mediátor segítségét, amikor a csoport tagvállalatai által nyújtott szolgáltatásokkal vagy termékekkel kapcsolatban kifogásuk merül fel, és elégedetlenek az AXA által biztosított egyéb ügyintézés keretében hozott döntéssel.
A mediátori intézmény az Európai Unió számos országában jól bevált vitarendezési eszköz a fogyasztók és a pénzügyi szolgáltatók közötti nézeteltérések során. Tevékenységük rendszerint olyan vitákat old meg, amelyeket a fogyasztók egyébként nem terjesztenének bíróság elé, így növeli a pénzügyi szolgáltatások iránti bizalmat, mert a fogyasztók tudják, hogy van hová fordulniuk, ha érdekeik egy ügylet során sérelmet szenvednek és számíthatnak egy „harmadik fél” segítségétre, aki a feleket összehozva közreműködik a közös megegyezés kidolgozásában.
A fogyasztóvédelmi közvetítők mellett a júliustól pénzügyi szolgáltatók és az ügyfeleik közötti jogviták a pénzügyi békéltető testület segítségével is rendezhetőek lesznek. A vitás ügyeket háromtagú tanács igyekszik a bírósági út elkerülésével rendezni. Az adott ügyben eljáró tagokat a testület elnöke jelöli ki. Egy ügyfél akkor fordulhat írásban a testülethez, ha már panaszt tett a pénzügyi szolgáltatónál, és azt elutasították Az elnök és a tagok a pénzügyi felügyelettel köztisztviselői jogviszonyban állnak majd. A testület elnökét a felügyelet elnökéhez sorolja a jogszabály, ám a törvényben meghatározott feladatainak végzése kapcsán nem utasítható.
A fogyasztóvédelmi közvetítők intézményének és a pénzügyi békéltető testület kialakítását az indokolta, hogy a korábban nagyon sok panasz érkezett a pénzügyi felügyelethez a pénzügyi szolgáltatók ügyfeleitől. A felügyelthez érkező panaszok száma azonban már a két új intézmény kiépítése előtt, a tavalyi harmadik negyedévben erősen visszaesett. A 2010. júliustól szeptemberig benyújtott beadványok száma az előző negyedévinél 21,7 százalékkal kevesebb volt, a 2009-es esztendő azonos időszakához képest 28,6 százalékkal csökkent.
A tőkepiaci és a pénztári bejelentések száma folyamatosan mérséklődött egy év alatt, utóbbi harmadára esett vissza. A nagyobb részarányt képviselő pénzpiaci ágazatnál a beadványok száma a devizaalapú személyi kölcsön kivételével minden szolgáltatásnál csökkent, sőt az előző év azonos időszakához viszonyítva közel felére esett vissza. Egy éven belül csak a biztosítási szektornál volt növekedés.
A negyedévben a pénz- és tőkepiaci beadványok több mint kétharmada a hitelezéssel volt kapcsolatos. A tavalyi év második negyedéhez képest e szolgáltatáson belül – a devizaalapú személyi kölcsön kivételével – a beadványszám minden esetben csökkent. A hitelezéssel kapcsolatos beadványokon belül továbbra is a hosszú lejáratú, ingatlanfedezet mellett nyújtott szabad felhasználású és lakáshiteleknek volt a legnagyobb a részesedése, több mint egyharmad arányt tették ki. Leginkább a szolgáltatás minőségével, az egyéb ügyviteli hibákkal, az elszámolások, megbízások teljesítésével, illetve a tájékoztatási hiányosságokkal kapcsolatos beadványokkal fordultak a fogyasztók a felügyelethez.
A biztosítókat érintők száma az idei második negyedévhez képest ugyan mintegy ötödével csökkent, azonban az előző esztendő azonos időszakához viszonyítva 22,6 százalékkal nőtt. A bejelentések mintegy háromnegyedét a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítással, a lakás- és életbiztosításokkal kapcsolatos ügyek teszik ki. A beadványtípusok szerinti csoportosítás alapján hozzávetőlegesen ugyanekkora arányt képviselnek a kárkifizetésekkel összefüggők és az egyéb ügyviteli hibák.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.