A lapunk kérdéseire válaszoló pénzügyi intézmények többsége arról számolt be, hogy a múlt év végén megugrott a kereslet a tbsz iránt.
„Az igazi hajrá december utolsó heteiben volt, a korábban megnyitott számlákra is csak az utolsó pillanatban érkeztek meg a befizetések” – osztja meg tapasztalatait Gábriel Zsuzsanna, az Axa Bank termékmenedzsere. „A számlák mintegy 40 százalékát november–decemberben nyitották meg” – teszi ehhez hozzá Breznay Endre, a TakarékBank pénz- és tőkepiaci üzletágának igazgatója. A Raiffeisennél is hasonló volt a helyzet: az év ugyanezen időszakában több mint 60 százalékkal nőtt a tbsz-eken nyilvántartott vagyon, a CIB-nél az utolsó négy hétben 30 százalékos gyarapodást tapasztaltak az állományban, de az OTP, az MKB és az UniCredit Bank is növekedést észlelt a számlanyitások és az állomány tekintetében.
Kivételek is voltak persze: az Erste Befektetési Zrt. és a K&H Bank ügyfelei, úgy tűnik, nem hagyták az utolsó pillanatra a tbsz-ek megnyitását, az év vége ezeknél a cégeknél nem hozott kiugró növekedést, az esztendő során folyamatosan nyitották a számlákat a kliensek. Valószínűleg jól is tették, hiszen a tbsz-eken lévő megtakarítások esetében már a gyűjtőévben felhalmozott kamatra is vonatkozik az adókedvezmény, így megéri minél korábban megnyitni az ilyen számlákat, és elhelyezni rajtuk a hosszú távú befektetéseket. A pénzügyi szolgáltatók kivétel nélkül azt tanácsolják a klienseknek, ha már most van olyan spórolt pénzük, amelyet előreláthatólag 2014 vagy 2016 végéig nélkülözni tudnak, helyezzék el egy ilyen számlára. Veszítenivaló nincs, ha mégis feltöri az ügyfél a számlát, ugyanazt a 16 százalékos kamat- vagy árfolyamnyereség-adót kell megfizetnie, amelyet egy hagyományos betéti vagy értékpapírszámlán elhelyezett befektetés esetében.
Tbsz-ből kétfélét lehet nyitni, az egyiken bankbetéteket, a másikon értékpapírokat helyezhetnek el az ügyfelek. Bár Magyarországon a bankbetét a legnépszerűbb befektetési termék, a jelenleg már valószínűleg 300 milliárd forint fölötti tbsz-állományból viszonylag sokat fektettek az ügyfelek más eszközökbe. Az OTP-nél, az UniCreditnél, az Ersténél, a K&H-nál és a Raiffeisennél is lényegesen több pénzt helyeztek el a kliensek az értékpapírszámlákon, mint betétszámlákon. A túlzott rizikót viszont ezek a befektetők sem vállalják, a hosszú távra is ajánlott részvényekkel vagy részvényalapokkal szemben előnyben részesítik a fix hozamú kötvényeket, a garantált alapokat és más alacsony kockázatú befektetéseket.
A CIB, az MKB, a takarékok és az Axa ügyfelei tavaly jobban kedvelték a betéteket. (Az Axánál tartós értékpapírszámlát nem is lehet nyitni.) „A takarékszövetkezetek ügyfelei a szokásosnál konzervatívabb szemléletűek, elsősorban a hagyományos, jól ismert megtakarítási lehetőségeket keresik” – magyarázza Breznay. Érdekesség, hogy míg egyes bankoknál, például az Axánál a kifejezetten hosszú távú, 2015 végén lejáró betét volt a slágertermék, addig mások – például az OTP – arról számoltak be, hogy az ügyfelek az egy éven belüli lejáratú lekötéseket részesítették előnyben.
Ezzel a stratégiával egyébként lehet, hogy a fix kamatozású betéteket kínáló bankoknál is jobban jártak, hiszen több szakértő is jegybanki kamatemeléseket vár az idén, ami a betétkamatokat is felfelé mozdíthatja, az OTP viszont éppen az alapkamathoz igazodó változó kamatozású konstrukciót hirdetett meg a tbsz-re. A vezető hazai lakossági hitelintézet egyébként arra számít, hogy az évek során a kliensek attitűdje változik, és megkedvelik a hosszabb távú lekötéseket, ez azonban hosszú időt vehet igénybe.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.