Arra kevés esély van, hogy a testület január végéig, a személyes nyilatkozattétel határnapjáig döntést hoz. Ha később lesz is döntés, még egyáltalán nem biztos, hogy az AB beleköt a törvénybe. A leszűkített hatáskörű testület valószínűleg csak az emberi méltósághoz való jog megsértésére hivatkozva semmisítheti meg a törvény egyes paragrafusait, emiatt kerülhetnek ki a törvényből azok a részek, amelyek alapján elveszítik az állami nyugdíjra való jogosultságukat a pénztártagok.
A Stabilitás Pénztárszövetség még decemberben kért soron kívüli elbírálást az AB-től ebben az ügyben. A szövetség szerint az elfogadott jogszabályok sértik az alkotmánynak a jogbiztonságra, a hátrányos megkülönböztetés tilalmára, a szociális biztonságra, a tulajdon védelmére, továbbá az emberi méltóságra vonatkozó bekezdéseit. A vitatott törvényi szabályozás a pénztártagok visszalépési jogának teljes körű biztosítását a pénztárakban tagként maradni szándékozók terhére érvényesíti, olyan helyzet előidézésére törekedve, amelyben a pénztárak működése ellehetetlenül. Így az egyébként maradni szándékozó pénztártagok akaratuk ellenére, cselekvési autonómiájukat feladva kénytelenek lesznek visszalépni a társadalombiztosítási nyugdíjrendszerbe.
Mivel sokan attól való félelmükben döntenek az állami rendszerbe való visszalépés mellett, hogy másképpen elveszíthetik jogukat az állami nyugdíjra, sőt a rokkantnyugdíjra is, a Stabilitás átmeneti megoldásként egy olyan nyilatkozat kitöltését javasolta a tagok számára, amelyben kijelentik, hogy ha az AB vagy bármely más szervezet a jövőben megsemmisítené az ezzel kapcsolatos rendelkezéseket, a magán-nyugdíjpénztári tagságukat fenn kívánják tartani.
A nyugdíjbiztosítóknál viszont nem akarták elfogadni a pénztártagoktól ezt a nyilatkozatot. A pénztárszövetség álláspontja szerint a nyugdíjbiztosítók nem tehettek így, mivel a nyilatkozattételt szabályozó jogszabály nem rendelkezik a nyomtatványról, csak annyiban, hogy személyesen kell kitölteni a papírt, és hogy milyen adatoknak kell szerepelnie rajta, ennek pedig az ő nyomtatványuk megfelel. Lapunk megkereste az ügyben az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóságot, ahol a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletéhez irányították az újságírót a kérdéssel. A pénzügyi felügyelet viszont csak annyit közölt, hogy nem illetékessége a nyilatkozatok vizsgálata.
A portálon különféle hasznos információk is találhatók a nyugdíjrendszerről, a törvényi változásokról, a hazai demográfiai helyzetről. Abban is eligazítja a honlap az érdeklődőket, hogy mi a teendőjük, ha maradni szeretnének a pénztárukban, és hogyan rendelkezhetnek a reálhozamról, ha mégis inkább visszalépnének.
A kalkulátor itt érhető el: www.tajekozodjon.com
A nyugdíjpénztárak hozamairól szóló cikkünk itt olvasható
A portálon különféle hasznos információk is találhatók a nyugdíjrendszerről, a törvényi változásokról, a hazai demográfiai helyzetről. Abban is eligazítja a honlap az érdeklődőket, hogy mi a teendőjük, ha maradni szeretnének a pénztárukban, és hogyan rendelkezhetnek a reálhozamról, ha mégis inkább visszalépnének. Pénztári vagyon -->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.