Londonban a péntek délutáni fixingben az arany ára négy hónapja nem látott szintre, unciánként 1319 dollárra csökkent, majd később New Yorkban az éjszaka folyamán visszapattant az árfolyam 1340 dollár fölé. Januárban eddig 5 százalékkal csökkent az arany világpiaci árfolyama, de a korábban különösen dinamikusan növekedett ezüstöt még ennél is jobban megtépázta az aktuális korrektúra. A fehér nemesfém számára a január eddig 13 százalék mínuszt eredményezett a dollárban. A forint relatív ereje a dollárral szemben pedig még tovább növeli a veszteséget a forintban számoló hazai befektetők számára. Hogy megáll-e vagy tovább folytatódik a csökkenés, arra a nyersanyagpiaci elemzők több magyarázattal is szolgálnak.
A Credit Suisse szakemberei az ősz óta emelkedésnek indult kötvényhozamokat teszik felelőssé az arany árának csökkenéséért. Miután a nemesfémek nem termelnek kamatot, a bank véleménye szerint csökken az aranypiaci befektetések vonzereje akkor, amikor a kötvényhozamok emelkednek. Ennek tudható be, hogy a tőzsdén kereskedett nemesfémpiaci alapok (ETF-ek) fizikai nemesfémkészletei is csökkennek november óta. Továbbá kedvező hírek érkeznek Amerikából és Európából is a gazdaság élénküléséről, ami a befektetőket arra serkenti, hogy az aranynál kockázatosabb befektetések után nézzenek.
Ezt támasztja alá a Bloomberg negyedéves közvélemény-kutatása 1000 ügyfele körében, amely azt mutatta, hogy a befektetők a pénzükkel ismét nagyobb rizikót hajlandóak vállalni. A német Commerzbank és a brit Standard Chartered Bank elemzői megerősítik, hogy a növekvő kockázatvállalás eredményeként csökken most az igény a biztos menedéknek számító arany és ezüst iránt, és ez a nemesfémárfolyamok korrektúráját még hosszabb időre elhúzatja. Az árcsökkenés mértékét fékezi azonban az Ázsiából érkező növekvő kereslet, de az elemzők álláspontja szerint eshet még a jegyzés akár unciánként 1250 dollárig is.
Mindazonáltal a Credit Suisse szakértői bizakodóak is egyben a nemesfémek jövőjét illetően. A kötvényhozamok emelkedése időközben megállt, és számos feltörekvő gazdaságban a növekvő infláció miatti aggodalom kerül ismét a befektetői érdeklődés előterébe. A gazdaság élénkülése és az erősödő kockázatvállalás is a nemesfémek malmára hajthatja a vizet. Ugyanis a platina, a palládium és nem utolsó sorban az ezüst ipari felhasználása jelentős, a kereslet irántuk konjunktúra idején még inkább fokozódik.
Ezen túl a Hessische Landesbank egy elemzésében azt emeli még ki, hogy a változatlanul törékeny pénzpiaci viszonyok és az expanzív pénzpolitika miatt nagy a befektetők több lábon állás iránti igénye, így az arany továbbra is vonzó befektetési alternatíva marad.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.