Válságkezelésre és a konjunktúra fellendítésére 8,4 billió dollárt költöttek eddig a világ országai. Az Egyesült Államok kormánya 2010-ben csaknem ugyanannyi új adósságot halmozott fel, mint az összes többi ország együttvéve. A dollár stabilitásával szembeni kételyek, valamint az a tény, hogy a nyersanyagokban sokan egyfajta tartalékvalutát látnak, 2011-ben is vonzóvá teszik a nyersanyagpiaci befektetéseket.
E tekintetben különösen a sárga nemesfém élvezi a befektetők bizalmát, annak ellenére, hogy az elmúlt hónapokban gyors ütemben növekedett árfolyam, főként a kamatpiac zavaraira, bármikor éles korrektúrákkal is reagálhat. Technikailag azonban az 1.050 dollár/uncia feletti tartományban mindvégig zöld útja marad az aranynak, hiszen bekövetkező árcsökkenéseknél jegybankok, intézmények és kisbefektetők milliói fokozottan jelennek meg a keresleti oldalon, ezzel biztosítva a magas árfolyamot.
Bár hosszútávon változatlanul optimisták az elemzői várakozások (a HSBC elemzői legfrissebb tanulmányukban 1450 dollárra emelték 2011-es aranyár-prognózisukat), rövidtávon úgy tűnik, hogy az arany árának múlt heti visszarendeződése még nem ért véget. Az utóbbi napokban egy fontos, 1382 dollárnál húzódó támasz esett el, és most az 50-napos mozgóátlag alatt tartózkodik a jegyzés.
A csökkenő kurzusnak egyelőre még nem sikerült új padlót képeznie, amelyen megkapaszkodva egy ellentétes árfolyammozgás elindulhatna. Lehetséges fordulópont a november végén már bizonyított, 1355 dollárnál húzódó támasz lehet, de az 1322,50 dollár alatt kritikussá váló árfolyamtartományig húzódnak még további támaszok is.
Az ezüst a 4 hónapja emelkedő trendcsatornájából lefelé kilépett, de még mindig az 50-napos mozgóátlaga felett tartózkodik. Ez azt jelenti, hogy továbbra is érvényben van a felfelé irányuló dinamika. Az elmúlt hónapokban számos fontos technikai támasz épült be az árfolyamba, amelyek közül a mostani 28,50 dollár körüliek jó eséllyel megállíthatják a negatív tendenciát.
A nemesfém-árfolyamok csökkenésével párhuzamosan a tőzsdén kereskedett nemesfémpiaci alapok (ETF) készletei is stagnáltak az elmúlt hét folyamán. Sőt az arany ETF-eknél az utóbbi 6 hónapban nemcsak megrekedtek, de kissé csökkennek is a készletek. Az ETF-készletek és az árfolyamok közötti korreláció különösen jól tetten érhető az ezüstnél. A 18 dolláros szinten bekövetkezett árfolyam-kitörés óta 1.740 tonnával nőtt az alapok ezüsttartaléka, de mióta stagnál a betétek növekedése, láthatóan lankad az ezüst árfolyamát növelő vételi nyomás.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.