A Brent minőségű olaj ára februári szállításra barrelenként 8 centtel drágult, 97,69 dollárra, miután kedden a 97,82 dolláros szintet is megérintette. Az amerikai nyersolaj ára pedig 3 centtel 91,14 dollárra emelkedett. A magasabb árakat megtámogatták azok a prognózisok is, amelyek szerint ezen a héten nagyobb lesz a kereslet a fűtőolaj iránt, mivel az Egyesült Államok északkeleti része, amely a világ legnagyobb fűtőolaj-piacának számit, újabb hóviharra készül.
A Reuters elemzése szerint ez azzal magyarázható, hogy a Norvégiában és Alaszkában történt kényszerű termelésleállítás miatt egyre többen számítanak arra, hogy gyorsuló ütemben szűkülni fog az ellátás az Atlanti térségében, a Közel-Keleten és az ázsiai- Csendes óceáni olajpiacokon.
A Mitsubishi Corp. elemzője a Reutersnek elmondta: a jelentős ázsiai kereslet mellett már a kisebb termelésleállások is áringadozásokat okoznak. Tony Nunan úgy látja, a befektetők eleve magasabb készleteket várnak el a veszélyesebb geopolitikai környezetben.
Az árak tehát annak ellenére emelkednek, hogy a transz-Alaszka olajvezeték négy napi szünet után holnaptól ismét szállíthat olajat. Az üzemeltető Alyeska megkapta a kormányzati engedélyt a tesztüzem megkezdéséhez, a cég azonban nem adott tájékoztatást arra vonatkozólag, mennyi olajat szállíthatnak az újraindított vezetéken.
Ugyanakkor a norvég olaj- és gáztermelő, a Statoil gázszivárgás miatt leállította a kitermelést a Snorre és a Vigdis mezőkön, ami napi 157 ezer hordós olajkiesést jelent. A vállalat nem közölte, mikorra tervezi a kitermelés folytatását, ez pedig növeli az aggodalmakat a hideg téllel küzdő Európa ellátásával kapcsolatban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.