A múlt év végi, gyors "fellendülési spekuláció" elmúlt, de a részvénypiacok araszoló ütemben továbbra is fölfelé tartottak eddig. A múlt hétre szólt elemzői előrejelzések nagyjából beváltak: a részvénypiacok vegyes irányzattal ugyan, de egészében tovább javultak a vállalati beszámolási szezon biztató alakulása láttán, az ütemeket azonban mindenütt fékezték ellentmondó világgazdasági adatok és fejlemények, köztük egy statisztika az amerikai munkanélküliség növekedéséről, a legújabb kínai pénzügypolitikai szigorítás, vagy az észak-afrikai, közel-keleti népi lázongás okozta, további olaj- és nyersanyagdrágulás.
A körülmények jelentős változására a jövő héten sem lehet számítani, de a kilátásokat éppen az eddigi föllendülés felhőzi be mindinkább: elemzők szerint a piacok túlárazottak, és minél tovább tart a javulás, annál közelebb van a kiigazítás.
A legnagyobb piaci tőkeértékű európai részvények FTSEurofirst 300-as mutatója pénteken 0,01 százalékos romlással 1.187,03 ponton végzett, azaz éppen 0,01 százalékkal elmaradva előző napi időközi rekordjától, a csütörtökön elért 1187,20 ponttól, amely a legmagasabb zárása volt 2008. szeptember eleje óta. Csütörtökön már negyedik napja zárt időközi rekordon, és a múlt hetet 1,11 százalékkal magasabban végezte, mint az előzőt.
Történelmi mélypontját 2009. március 9-én érte el, 645,50 ponton. A tavalyi évet 7,26 százalékkal magasabban végezte, mint 2009-et, amikor 25,7 százalékkal javult. Előzőleg 2008-ban, története legrosszabb évében 44,78 százalékot zuhant. A 2008. őszi Lehman-csőd óta elszenvedett visszaesést behozta, de még így is elmarad a világválság előtti utolsó "békeév", 2007 végének 1506,61 pontos szintjétől.
A New York-i értéktőzsde fő mutatója, a Dow Jones ipari átlag (DJIA) 1 százalékkal, az S&P 500-as gyűjtőmutató is 1 százalékkal, a Nasdaq piac összetett mutatója 0,9 százalékkal lépett előre a múlt héten.
Az euró 1,3689 dollár volt péntek este, 1,06 százalékkal erősebb az egy héttel korábbi 1,3545 dollárnál. A befektetők az Európai Központi Bank, illetve az amerikai Fed vezetőinek nyilatkozataiból arra következtetnek, hogy az eurókamat emelésére hamarosabb a kilátás, mint a dollárkamat szigorítására, habár időpontot senki sem mer jósolni. Ám az euró múlt heti mélypontja - a múlt hétfőn elért 1,3429 dollár, amely egyszersmind háromheti mélypont is volt - itt is bizonytalanságot jelez a jövőre nézve is, mégpedig az euróövezeti államadósság-probléma kezelésének lassúsága keltette, minduntalan felszínre kerülő aggodalmak miatt és a közel-keleti fejlemények közben érezhető menedékkeresés miatt, amelyből főleg a svájci frank profitál. Az euró 1,2942 frank volt péntek este, 1,8 százalékkal olcsóbb az egy héttel korábbi 1.3179 franknál.
Elemzői vélemény
USA
A vezető amerikai részvényindexek újból jelentős emelkedést tudtak felmutatni, bár a forgalom az átlagtól megint csak elmaradt. Most a gyorsjelentések mellett a kiemelkedően kedvező gazdasági adatok is alátámasztották az előretörést. A piac erejére és a Fed aktív szerepére utal, hogy az elmúlt 12 hétből csupáncsak kettőben következett be heti szintű csökkenés - írja a Raiffeisen heti piaci hírlevele. Az indexek már a 2008 júniusi szinteket ostromolják és cél lehet az 1360-as szintek környéke. Az S&P 500-as kevesebb, mint 23 hónap alatt duplázódott értékben, amire több mint 70 éve nem volt példa.
A rendkívül optimista hangulat meglátszik az alapkezelői felmérésben is, amiből kiderült, hogy mind a részvények (67%), mind a nyersanyagok (28%) rekord nettó túlsúlyban vannak. A részvény túlsúly decemberben még csak 40%-os volt. Az alapok készpénz tartási hajlandósága nettó 9%-os alulsúlyozásban van, amire nem volt példa 2002 óta. Hasonlóan erőteljes eredményeket láthatunk a pénzáramlási adatokból. A részvényalapokba (4,9 milliárd dollár) 2009 májusa óta (5,7 milliárd dollár) nem áramlott ekkora összeg. Azonban a különböző hangulatindikátorok folytatták csökkenésüket a december/januárban elért csúcsokról. Ugyan még így is az extrém optimizmus tartományában találhatóak, egyesek több mint 24 hete.
Érdekesség, hogy a töretlen emelkedés rendkívül alacsony volatilitással párosult. December óta csak négy olyan nap volt, amikor az S&P 500-as több mint 1%-ot mozdult el. A bika piac mostani szakaszában az energia, alapanyag és ipari szektorok szoktak túlteljesíteni. A jövő héten újra előtérbe kerülhetnek a vállalati gyorsjelentések, mert kedden és csütörtökön több kiskereskedők és áruházláncok teszik közzé számait. Az eredményekből, pontosabban az előrejelzésekből, tisztább képet kaphatunk az amerikai fogyasztó aktuális helyzetére, ami továbbra is az amerikai gazdaság mozgatórugója.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.