A Brent mellett az arany árfolyamának múlt heti három százalékos emelkedése is az afrikai és a közel-keleti eseményeknek tudható be. Az olaj árfolyamának emelkedése éppen azoknak az országoknak okoz fejtörést, amelyek már eddig is küzdöttek a magas inflációval és az élelmiszerek drágulásával; a trend visszafordíthatja a 2011 első heteiben tapasztalt javulást is.
A Brent típusú olaj hordónkénti 102 dolláros ára két és fél éves csúcsot jelent. A könnyű nyersolaj ára esett ugyan, de továbbra is 86 dollár felett áll.
Tripoliban a kormány ellenes tüntetők hétvégén vonultak az utcára a vezető Muammar Gaddafi távozását követelve. A kormány hadtestei azonban szembe szálltak a tüntetőkkel, amely véres összecsapásokat eredményezett.
Egyre nagyobb a feszültség Izrael és Irán között, mivel ez utóbbi hadihajókat küldene át a Szuezi csatornán, amelyet Izrael egyszerűen provokációnak nevezett. A rövid távú geopolitikai feszültség ugyan nem kedvez az olaj árfolyamnak, de az Egyesült Államok Gazdasági kilátásai és Kína előremenetele javíthat ezen a folyamaton.
A Japánt kivéve a főbb ázsiai piacokat egyesítő MSCI országok indexe fél százalékot esett, múlt héten azonban két havi csúcsot döntött, így volt hova korrigálnia az indexnek. A japán Nikkei 0,1 százalékkal magasabban zárt.
A kínai kormány azon lépése, hogy magasabb banki tartalékok képzésével biztosítsa a pénzügyi rendszert negatív fogadtatásokra talált, mind a pekingi, mind a sanghaji tőzsdén.
Az amerikai kereskedések szünetelnek az Egyesült Államok nemzeti ünnepe miatt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.