Az elmúlt héten a nemesfém árfolyamok emelkedésétől eltekintve az Arany Világtanács (World Gold Council, WGC) csütörtökön megjelent, a teljes 2010-es évre visszatekintő aranypiaci elemzése volt talán az egyik legfontosabb esemény. E szerint 2010 egy kimagaslóan jó év volt az aranypiaci befektetők számára. Íme néhány meghatározó adat a tanulmányból. A globális aranykereslet 2010-ben 3.812,2 tonnával (150 milliárd dollár) 10-éves rekordot ért el. Ez 2009-hez képest tonnában mérve 9 százalékos, értékében 38 százalékos növekedést jelent.
Az ékszeripar jócskán erőre kapott, így az előző évhez képest 1.760,3 tonnáról 2.059,6 tonnára (81 milliárd dollár), vagyis 17 százalékkal növekedett az ágazat aranyfelhasználásának volumene. A fő hajtóerő e mögött az indiai és kínai fogyasztók vásárlásai voltak. Köszönhetően a kínai gazdaság rendkívül erős növekedésének a kínai ékszerkereslet 2011-ben is további gyors bővülést mutathat.
A befektetői kereslet (aranyérmék, rudak, ETF-ek és más fizikailag is fedezett aranybefektetések) mennyiségét tekintve 1.333 tonnát tett ki, és ezzel 2 százalékkal alulmaradt a 2009-es rekordévnek. Értékét nézve viszont a magasabb aranyárnak köszönhetően 23 százalékkal (52 milliárd dollár) növekedett 2010-ben a fizikai aranyban elhelyezett befektetések összege világszerte. Az arany ipari felhasználása 12,4 százalékkal, 419,6 tonnára nőtt, ami az értéke szerint 41 százalékos plusznak felel meg.
A világ jegybankjai 21 éven keresztül több aranyat adtak el, mint vásároltak, mígnem tavaly ismét nettó vásárlóként jelentek meg az aranypiacon ezzel is csökkentve a kínálati oldalon megjelenő aranymennyiséget.
Az ázsiai fogyasztás meghatározó volt 2010-ben a világ aranykeresletében. Kína és India együttesen a világ ékszer és befektetési aranykeresletének 51 százalékáról gondoskodott.
Indiában nőtt az aranypiac mindösszességében a legerőteljesebben. 2009-hez képest 66 százalékos volt az indiai aranyfogyasztás növekedése, ami 963,1 tonnának felel meg.
Kínában nőtt viszont a legerőteljesebben a befektetései arany szegmense. Aranyérmékből és rudakból 179,9 tonna fogyott 2010-ben, ami 70 százalékkal haladta meg a 2009-es adatot. Az aranykínálat 2010-ben ugyanakkor mindössze 2 százalékkal gyarapodott világszerte annak dacára, hogy egy sor országban számos új kitermelési helyszínt tártak fel. Az összkínálathoz a törtarany újrafelhasználása 1.653 tonnával, azaz 40 százalékkal járult hozzá.
Miután január végén elérték ez évi mélypontjukat a nemesfémek, az arany és az ezüst árfolyama folyamatos erősödésnek indult. Az elmúlt hetet is az árfolyamok kitartó emelkedése jellemezte. Egyfelől az inflációs félelmek, másfelől a Közel-Kelet politikai válságából fakadó bizonytalanságok, de a világgazdaság fellendülése és az ezáltal növekedésnek induló fogyasztói kereslet megfejelve még a befektetői kereslettel is, gondoskodtak az arany és az ezüst árfolyamának növekedéséről.
Az aranyárfolyam aktuális alakulása
Az elmúlt kereskedési hetet 1.383,50 dolláron zárta pénteken Londonban az arany unciája. Ezen az árszinten az év elején láthattuk utoljára az árfolyamot. A Londonban január 28-án elért ez évi mélypont (1.318 dollár) óta folyamatosan emelkedik a jegyzés. Az aktuális árfolyam 20 dollárral az 50-napos mozgóátlag felett található, és most egy emelkedő háromszög formáció felső határára érkezett. Amennyiben a pénteken meghódított 1.382 dolláros ellenállási szint feletti tartományban magabiztosan tartja magát a kurzus, úgy mindez technikailag további árfolyam emelkedést valószínűsít. A következő masszív ellenállás leginkább 1.399 dollárnál várakozik, amely felett viszont új történelmi csúcsok gyors elérésére is nyílhat esély. Egy csúszásnak induló árfolyam ugyanakkor több támaszszinten is megkapaszkodhat. Az első fogódzó egy lejtmenet során 1.355 dollárnál kínálkozna.
Az ezüstárfolyam aktuális alakulása
Az ezüst árfolyama az elmúlt napokban hatalmasat erősödött. A londoni nemesfémpiacon, amely a nemesfémek fizikai kereskedésének első számú helyszíne, a pénteki napon történelmet írtak. A szokásosnál 30 perccel tovább tartott az ezüst árának fixálása, aminek eredményeként a 31,94 dolláros heti záró árfolyam megszületett. Az ezüstár szárnyalása egyre nyilvánvalóbban a nyersanyag radikálisan beszűkült kínálatára vezethető vissza, ami óriási feszültségeket eredményez a piacon és az árfolyamban.
Ezzel kapcsolatban az elmúlt napokban több nyilatkozat is napvilágot látott kitermelői és feldolgozói oldalról egyaránt. A fundamentális mutatók mellett izgalmas kép rajzolódik ki az árfolyam grafikonjából is, miután a 30 éves csúcsra felérő ezüstár felfelé kitört a hároméves trendcsatornájából. Az emelkedő árfolyam mellett töretlenül erősödő kereslet egyelőre tovább növekvő árfolyamot sejtet.
A most következő héten fontos hírek fognak érkezni a nemesfémpiacok számára, amelyek meghatározóak lehetnek az elkövetkezendő időszak folyamán. Kedden az amerikai konjunktúraadatok látnak napvilágot. Szerdán Jean-Claude Trichet, az Európai Központi Bank elnöke tart sajtótájékoztatót. Az USA-ból sokatmondó adatok érkezhetnek csütörtökön a munkanélküliség és a pénzmennyiség változásáról, majd pénteken az Egyesült Államok inflációjáról. Különösen ez utóbbi lehet jelentőségteljes a nemesfémek szempontjából.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.