A vizsgálatok vélhetően részét képezik az Országos Munkavédelmi és Munkaügyi Főfelügyelőség (OMMF) idei évi kiemelt ellenőrzési irányelveinek is, amelyek azonban a február 20-i határidő letelte után még mindig nem megismerhetők – hívja fel a figyelmet a cég.
A jelenlegi ellenőrzések elsősorban a bankok foglalkoztatási viszonyainak rendezettségét, a rendkívüli munkavégzésekre vonatkozó szabályok érvényesülését, valamint a munkabérre és a szabadságra vonatkozó munkajogi szabályok megtartását célozzák.
"A BDO Magyarország banki megbízás alapján elvégzett munkaügyi átvilágításainak egyértelmű tapasztalata, hogy a bankszférában a munkaszerződés vagy bejelentés nélküli foglalkoztatás nem jellemző, a hiányosságok jelentős része leginkább a munkaidő, pihenőidő szabályaihoz, illetve a munkaidő-nyilvántartáshoz kapcsolódik" – tájékoztat Máriás Attila, a BDO Magyarország munkaügyi szaktanácsadója.
Mint mondja, jellemző még a túlórák nem megfelelő nyilvántartása, azok jutalomként való kifizetése, valamint az évi 200 órás rendkívüli munkavégzési keret túllépése is. A feszített létszám, vagy a speciális tudás miatt a szabadságolás kérdésköre sem minden banki foglalkoztatónál megoldott, a szabadságokat sokszor nem az esedékesség évében adják ki. A szektor nemzetközi hátterű intézményeiben fordul az is elő, hogy a munkabért devizában – euro, dollár, svájci frank – fizetik meg, noha ez ellentétes a jelenlegi munkajogi szabályokkal.
Bár a vizsgálatsorozat már február elején elindult, továbbra sem lehet tudni, hogy az részét képezi-e az OMMF 2011-es ellenőrzési irányelveinek, ezek ugyanis, dacára a törvény által előírt február 20-i határidőnek, egyelőre nem jelentek meg – hívta fel a figyelmet a BDO szakértője. Ha pedig a bankok munkaügyi ellenőrzése részét képezi az adott év kiemelt ellenőrzési, vizsgálati céljait, az ellenőrizendő főbb tevékenységi köröket, szakmákat vagy ágazatokat tartalmazó irányelvnek, a bankszektor a teljes idei évben folyamatos ellenőrzésekre számíthat. Ezekre pedig célszerű lehet mielőbb belső munkaügyi átvilágításokkal felkészülni.
A feltárt szabálytalanságokat a vonatkozó törvény a megállapított szabálytalanságok tárgyi súlyától, az érintettek számától, a jogellenes állapot időtartamától és a foglalkoztató által foglalkoztatott munkavállalók számától függően tág határok között, 30 ezertől 20 millió forintig terjedő munkaügyi bírsággal szankcionálhatja.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.