BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A bombázókkal együtt emelkedik az olajár

A Brent minőségű nyersolaj ára pénteken az ázsiai kereskedelemben 1,10 dollárral 116 dollárra emelkedett, mert olyan félelmek mutatkoznak, hogy a Kadhafi líbiai vezető megfékezésére hozott ENSZ-határozat nyomán növekszik a geopolitikai feszültség az olajban gazdag Közel-Keleten és Észak-Afrikában.

A 116 dolláros Brent mellett az amerikai nyersolaj ára áprilisi szállításra 1,49 dollárral nőtt és 102,91 dollárt ért el barrelenként. A magas olajárak és a Japánban történt katasztrófa vélhetően kettős csapást mér a születőben lévő gazdasági élénkülésre.

A Brent minőségű olaj ára jelenleg alig 4 dollárral marad el a február 24-i, két és fél éves csúcsnak számító árszinttől. Yingxi Yu, a Barclays Bank szingapúri áruelemzője szerint a japán helyzettel kapcsolatos kezdeti sokk mostanra csillapodni látszik, a befektetők most a földrengés hosszú távú hatásaira és a közel-keleti helyzet eldurvulására figyelnek.

Yu a Reutersnek úgy nyilatkozott: a líbiai beavatkozásról szóló ENSZ-határozat vélhetően tovább súlyosbítja a helyzetet és így nem valószínű, hogy az ország olajszállításai hamar beindulnak. A határozat egyúttal befagyasztja a Líbiai Nemzeti Olajkorporáció és az ország központi bankjának kintlévőségeit a két intézménynek Moammer Kadhafi ezredessel fennálló szoros kapcsolatai miatt. Röviddel a BT ülését megelőzően Líbia vezetője, Kadhafi azzal fenyegette meg az ellenzéki kézben lévő Bengázi védőit, hogy még az éjszaka folyamán elfoglalja a várost.

A most tapasztalható áremelkedést emellett az indokolja, hogy a japán nukleáris vészhelyzet hatására növekedhet az olaj és más energiahordozók iránti igény. Mint arról beszámoltunk, Európa-szerte felülvizsgálják az atomerőművek működését és Németország már döntött számos üzem bezárásáról. Az atompánik rövid időn belül energiahiányhoz, illetve energiaár-emelkedéshez vezethet.

A bahreini királyság korábban az Öbölmenti Országok Együttműködési Tanácsához fordult segítségért, miután a siíta tüntetők továbbra is a szunnita királyság felszámolását követelik. A Barclays Capital elemzője a Reutersnek úgy nyilatkozott: a Bahreinben zajló erőszakcselekmények regionális feszültséggé alakultak a térség siíta és szunnita országai között. A két legerősebb szembenálló fél a szunnita Szaúd-Arábia, amely már közbelépett a bahreini monarchia védelmében, valamint a siíta Irán. Utóbbi már közölte, hogy vizsgálja a szaúdi közbelépést Bahreinben. A National Australia Bank elemzője úgy látja: bármilyen, Szaúd-Arábiát érintő, a kitermelést csökkentő esemény éles áremelkedést generálhat az olajpiacon.

Itthon bruttó 5 forinttal emeli a gázolaj literenkénti nagykereskedelmi árát a Mol, ezzel újabb csúcsot ér el a dízel ára, a benziné a héten nem változik. Az emeléssel a gázolaj átlagára 377 forintra nő, a benziné 374-375 forint marad. A Mol egy hete 5-5 forinttal emelte az árakat. Az autósok 30 forintos árkülönbséget is tapasztalhatnak a kutaknál. A várható további olajáremelkedés ismételt üzemanyagár-növekedést eredményez majd, a kormány pedig közölte: nem csökkenti az üzemanyagok jövedéki adóját, mert a Nemzetgazdasági Minisztérium szerint adópolitikával nem lehet megoldani a növekvő üzemanyag árakkal összefüggő problémákat.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.