BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A különadók és a kockázatok miatt fordultak el a befektetők

Az idei év elején jóval alacsonyabb volt a Budapesti Értéktőzsde forgalma, mint egy évvel korábban. Elemzők elsősorban a fontosabb tőzsdecégeket érintő különadókkal magyarázzák a visszaesést, és szerintük könnyen tartóssá válhat a korábbiaknál kisebb aktivitás a pesti börzén.

Erőteljesen csökkent a Budapesti Értéktőzsde forgalma az utóbbi hónapokban, ez jelentős részben a külföldi befektetők elfordulásával magyarázható – derül ki a friss adatokból. Az előző év utolsó hónapjában a részvényforgalom 428 milliárdról 245 milliárd forintra, a teljes értékpapír-forgalom 448 milliárdról 263 milliárd forintra csökkent, ez több mint 40 százalékos visszaesés.

Az idei év első két hónapjában ugyan ennél nagyobb volt a forgalom, ám az jelentősen elmaradt a tavalyi év átlagához és az előző év azonos időszakának forgalmához képest is. Ez év januárban a 673 milliárd forintot kitevő részvényforgalom 19,2 százalékkal, a 770 milliárd forintos értékpapír-forgalom 15,7 százalékkal volt kisebb, mint egy évvel korábban.

A tőzsdei forgalom csökkenésének összetételéről a börze öszszesített adatainál valamivel többet árulnak el a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyele-ének a kereskedelmi bankok tőzsdei tevékenységéről szóló statisztikái. Azok szerint a bankok ez év januárban 22,8 százalékkal kevesebb, 239 milliárd forintnyi értékpapírt forgattak a börzén, mint egy évvel korábban. Ugyanakkor saját számlás forgalmuk 2,4 százalékkal, 115 milliárd forintra nőtt, bizományosi forgalmuk viszont 37,1 százalékkal, 124 milliárd forinttal esett vissza. Tehát nem a bankok, hanem a megbízóik aktivitása csökkent.

A visszaesésben nagyobb szerepet játszottak a devizakülföldiek, mert az ő forgalmuk 40,3 százalékkal, 56 milliárd forintra, a devizabelföldieké viszont csak 34,2 százalékkal, 67 milliárd forintra mérséklődött. Ebből az derült ki, hogy a külföldiek nagyobb mértékben fordultak el a pesti tőzsdétől, mint a belföldiek.

Elsősorban a fontosabb tőzsdecégeket terhelő különadók és a növekvő bizonytalanságok miatt csökkent a külföldi befektetők érdeklődése a magyar részvények iránt – mondta lapunknak Blahó Levente, a Raiffeisen Bank részvényelemzője. Háda Bálint, a Quaestor vezető elemzője szerint ezt a folyamatot erősítette, hogy csak 4-5 részvénynek van akkora forgalma, hogy az nagy tételű kereskedést tegyen lehetővé. Gabler Gergely, az Erste Befektetési Zrt. részvényelemzője szerint a külföldiek magyar piactól való elfordulásához hozzájárultak a politikai változásokból származó kockázatok is.

Blahó Levente lehetségesnek tartja a korábbi tőzsdei forgalom visszaállását, a jelenlegi szint tartóssá válását és a további forgalomcsökkenést is. Háda Bálint úgy véli, hogy különadók körüli bizonytalanság fennmaradása miatt továbbra is alacsony marad a tőzsdei forgalom. Gabler Gergely az év elején elértnél valamivel magasabb, ám a tavalyi átlagnál alacsonyabb forgalomra számít. Szerinte a különadók és a nyugdíjpénztári vagyon állami kezelésbe vétele tartósan csökkenti, a kormány a költségvetési hiány lefaragására irányuló elkötelezettsége növeli a magyar részvények iránti érdeklődést. A szakértő megemlítette, hogy a monetáris tanács új tagjainak kinevezése körüli bizonytalanság is csökkentette a befektetők bizalmát, a megfelelő jelöltek megválasztása viszont növelte azt.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.