Az inflációs nyomás továbbra is érzékelhető a közös térségben, a legfrissebb januári adatok szerint 2 százalék fölött van a pénzromlás éves alapon számolt üteme és a mostani rekord közeli energia és élelmiszer árak azt vetítik előre, hogy ez a nyomás csak fokozódni fog.
A kamatpályával kapcsolatban a piacon egyre inkább arra számítanak, hogy ősszel viszont megkezdődik a kamatemelés az eurózónában, jóval az amerikai várható hasonló lépés előtt, ami az eddig meglévő kamatspreadek további szélesedése miatt erősítheti a carry trade hatást az euró/dollár árfolyam esetében.
Az elemzők szerint a kamatpályánál is fontosabb kérdés lehet a márciusi uniós pénzügyi reformcsomaggal kapcsolatos találgatások. Nyilván itt az EKB nem fog közvetlen nyilatkozatot tenni, de szerepe megkerülhetetlen lesz, hiszen az unió perifériáját sújtó adósságválságban egyelőre egymaga kénytelen a piaci intervenciókat lebonyolítani. Az elmúlt hetekben az egynapos banki hitellehívások jelentősen megugrottak, volt, hogy 16-17 milliárd eurót kötöttek le kereskedelmi hitelintézetek a megszokott 1 milliárd eurós összeghez képest.
A tranzakciók mögött elsősorban ír bankok állhattak, ahol a tőkemegfelelés miatt komoly fedezetképzésre van szükség, amit szinte képtelenség a tőkepiacról biztosítaniuk. Ugyanis ilyen fontos kérdés, hogy hogyan alakulnak az állampapír piaci hozamok. A portugálokon szépen lassan, de fokozódik a nyomás. Az öt éves lejáraton például rekord szintre emelkedett a hozam, ami azért érdekes, mert már alig 25 bázisponttal marad el a 10 éves hozamszinttől, vagyis a hozamgörbe hosszúoldala összeér. Ez egyértelműen a bizalomvesztés jele, ugyanis a befektetők Portugália kimentését árazzák, ez növeli a hosszú oldali kockázatokat, ami elsősorban az 5 éves horizonton érezteti hatását.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.