Londonban az ICE Brent minőségű olaj ára áprilisi szállításra barrelenként záráskor 115,43 dollár volt, csaknem 2 dollárral meghaladva az aznapi mélypontot. A New York-i árutőzsdén pedig az amerikai nyersolaj ára áprilisi szállításra záráskor 102,70 dolláros áron kelt el. A Reuters szerint a kereskedők ma maximális figyelemmel követik majd, hogy lesznek-e pénteken zavargások a szaúdi monarchia ellen hirdetett tömegtüntetéseken. A demonstrációk több, Öböl-menti országot érintenek, így Jement, Kuvaitot és Bahreint is.
Az olajárakra egyébként nyomás nehezedett azért is, mert a friss adatok szerint Kína, a világ második legnagyobb olajimportőre, váratlanul hét évi csúcsnak számító nagyságú, 7,3 milliárd dolláros deficitet halmozott fel.
A japán jegybank bejelentette: minden segítséget megad a katasztrófa hatásainak ellensúlyozására. Eközben a jen 0,3 százalékot veszített értékéből a dollárral szemben, a Nikkei index pedig 5 százalékot zuhant. A katasztrófa hatásait már a globális piac is érzi: a Munich Re és más viszontbiztosítók árfolyama zuhanni kezdett a várható károkra reagálva, ugyanakkor az elemzők szerint a hatás elsősorban a régióban gyárakkal rendelkező cégeket érinti és ezeket is csak korlátozott ideig.
Eközben Líbiában továbbra is folytatódik az erőszak és ellentmondásos hírek érkeznek az eseményekről. A líbiai felkelők nevében nyilatozó nemzeti tanács közölte, hogy tiszteletben fogja tartani mindazokat az olajszerződéseket, amelyeket az ország kötött. Líbia naponta 1,6 millió olajat termel, de a mennyiség a forradalom kezdete óta kétharmaddal csökkent. A tanács az ország legitim képviselőjeként szólalt meg, miközben Kadhafi erői újabb és újabb offenzívákat hajtanak végre. Szaif-al -Iszlám, Moammer Kadhafi fia azonban közölte, hogy maximális intenzitású támadást intéznek a lázadók ellen és akkor sem adják meg magukat, ha a Nyugat beavatkozik. Nicolas Sarkozy elnök közölte: Franciaország kész célzott támadásokat indítani Líbia ellen.
Bár Japán olajimportőr ország, az árfolyamra nyomást gyakorol az országon átvonuló földrengés és az azt követő cunami. 8,8-as erősségű földrengés rázta meg pénteken Japán északkeleti partvidékét, a fővárosban, Tokióban kilengtek az épületek, több tűz keletkezett. A legnagyobb veszélyt jelenlet az atomreaktorok jelentik, amelyeket szintén károsított a rengés. A fukusimai üzemben a Business Insider jelentése szerint egyelőre nem tudták beindítani a vészleállás esetén szükséges hűtési rendszert. Egy másik reaktorban tűz keletkezett.
A hatóságok tíz méter magas hullámra vonatkozó cunamiriadót rendeltek el, de már legalább 4 méter magas víztömeg áramlik a szárazföld belseje felé. Cumaniriadót rendeltek el pénteken a Csendes-óceán teljes partvidékére is - közölte az amerikai szökőárfigyelő központ. A Hawaii-szigeteken lévő intézet által kiadott riasztás kiterjed Ausztráliára, a Fülöp-szigetekre, Oroszországra, Pápua-Új-Guineára, a Hawaii-szigetekre, valamint Dél-Amerika csendes-óceáni partvidékére.
A japán jegybank bejelentette: minden segítséget megad a katasztrófa hatásainak ellensúlyozására. Eközben a jen 0,3 százalékot veszített értékéből a dollárral szemben, a Nikkei index pedig 5 százalékot zuhant. A katasztrófa hatásait már a globális piac is érzi: a Munich Re és más viszontbiztosítók árfolyama zuhanni kezdett a várható károkra reagálva, ugyanakkor az elemzők szerint a hatás elsősorban a régióban gyárakkal rendelkező cégeket érinti és ezeket is csak korlátozott ideig. Kattintson a képre galériánk megtekintéséhez! -->
[enews_gallery id='385187']
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.