A japán katasztrófa kapcsán még mindig csak találgatni lehet, hogy milyen károkat okozott a földrengés, arról nem beszélve, hogy egyelőre nem sikerült megnyugtatóan kezelni a meghibásodott atomreaktorok problémáját – olvasható a Raiffeisen heti részvénypiaci hírlevelében.
A közvetlen károkat a mostani vélekedés 180 milliárd dollárra teszi (ez több, mint a magyar gazdaság teljes éves GDP-je). Már ez esetben is minden idők legnagyobb veszteségét okozó földrengéséről beszélhetnénk, a történelem azonban azt mutatja, hogy ilyen közel az eseményekhez általában alulbecslik a tényleges összeget. Ezen felül pedig közvetett módon is visszahúz a katasztrófa. Ha a fukusimai erőmű helyzetét sikerül normalizálni, a jelenlegi állás szerint akkor is áprilisig gondok lesznek az áramellátással egész Japánban.
Úgy tűnik, hogy a közép-kelet európai régió jelenleg kevésbé van a befektetői fókusz középpontjában, Magyarországra pedig a korábbinál kevesebb forró pénz - tehát nem tartós befektetési célú spekulatív tőke - érkezett. A külföldi befektetők állampapír állomány ugyan közel 3000 milliárd forintra emelkedett, amire 2008 októbere óta nem volt példa, de a hazai papírok jelenleg vélhetően hosszabb távú befektetési célt szolgálnak.
A fentiek tükrében az előttünk álló hetekben sem várható jelentősebb mozgás a hazai eszközökben: a forint mérsékelten erősödhet, az állampapír-piaci hozamok pedig lassan lefelé csordogálhatnak. Az előttünk álló hét sem ígérkezik túl eseménydúsnak. Hétfőtől hivatalba lépnek a két héttel ezelőtt megszavazott monetáris tanácstagok (Bártfai-Mager és Gerhardt), illetve sajtóértesülések szerint a parlament ugyancsak hétfőn szavaz a két, jelenleg üresen álló MT mandátumot betöltendő jelöltekről. A jelöltek személye és a jelölés időpontja egyelőre ismeretlen, de legkésőbb hétfőn mindenre fény derülhet, így könnyebben véleményt alkothatunk a monetáris politika jövőbeni irányultságáról.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.