Legkésőbb augusztus végéig kézhez kaphatják az állami nyugdíjrendszerbe visszalépő magán-nyugdíjpénztári tagok a reálhozamaikat – jelentette be tegnap Selmeczi Gabriella nyugdíjvédelmi megbízott. Egy kormányrendelet határozza majd meg azt a kéthetes időszakot, amikor a pénzt folyósítani kell a kasszáknak. Selmeczi szerint megvolt annak az esélye, hogy a pénztári vagyon átadása és a reálhozamok kifizetése akár év végéig is elhúzódjon, ezt azonban nem engedi meg a kormány. A parlament által hétfőn elfogadott törvénymódosítás értelmében a pénztáraknak egy lépésben, június 12-én kell átadniuk a visszalépők vagyonát a Nyugdíjreform és Államadósság-csökkentő Alapnak.
A pénztártagokat megillető reálhozamot pedig minden visszalépőre egységesen május 31-i fordulónappal kell kiszámolni. (Korábban úgy volt, hogy minden egyes kasszatagnál az elszámolás hónapjának utolsó napja a fordulónap.) A miniszterelnöki megbízott szerint ez a megoldás igazságosabb, így nem fordulhat elő, hogy a tőzsdei árfolyamok változása miatt a különböző hónapokban kifizetett pénztártagok jobban vagy rosszabbul járhassanak.
Selmeczi azt is elmondta: a parlament által hétfőn elfogadott törvénymódosítás a Kormányzati Ellenőrzési Hivatalnak (Kehi) jogosultságot ad arra, hogy a magánkasszák által kezelt vagyont átvilágítsa és az átadás-átvétel folyamatát ellenőrizze, a szervezet pedig már fel is készült erre a munkára. A hivatalnak az is feladata lesz, hogy 12 évre visszamenőleg ellenőrizze a pénztárak vagyonbefektetési technikáját, hogy minden jogszabályszerűen és „a jó gazda gondosságával” történt-e, illetve, hogy a működési költségekre elvont pénzt pontosan mire költötték a kasszák.
A reálhozam és az esetleges tagdíj-kiegészítések kifizetésének módjáról a visszalépő tagoknak kell nyilatkozniuk a ma-gánnyugdíjpénztáruknál. A volt pénztártagok három lehetőség közül választhatnak: kérhetik az összeg kifizetését készpénzben vagy bankszámlára utalva; átutaltathatják az összeget egy önkéntes nyugdíjpénztári számlára, ebben az esetben adókedvezményt is kaphatnak; rendelkezhetnek úgy is, hogy a pénzt a tb-rendszerben létrejövő egyéni számlájukon írják jóvá.
A pénztárak egy része már az év elején kérte tagjait, hogy nyilatkozzanak. Akik február végéig nem tették ezt meg, azokat a kasszáknak márciusban még egyszer értesíteniük kell. Ha nem kapnak választ május 31-ig, akkor a pénzt a tagnak a kasszánál nyilvántartott lakcímére postázzák ki. Ha a postás nem találja ott a pénztártagot – mert például rossz a megadott lakcím –, az állami nyugdíjszámlán írják jóvá a reálhozamot. Épp ezért, aki nem kapott értesítést a visszalépés lehetőségéről a múlt év végén a nyugdíjbiztosítótól, sem a pénztárától nem érkezik levél a címére, annak célszerű ellenőrizni, pontosak-e a kasszánál lévő adatai.
A Stabilitás Pénztárszövetség korábbi nyilatkozata szerint egyébként a visszalépők 70-80 százaléka számíthat több-kevesebb reálhozamra. A közvetlenül a válságot megelőző években, 2006 és 2008 között belépett tagok többsége viszont valószínűleg hiába várja a pénzt hozó postást, az ő portfólióik ugyanis még nem tudták ledolgozni a tőzsdei eséseket. A másik végletet az 1998 óta fizető, magas keresetű, tagdíj-kiegészítéssel is rendelkező pénztártagok jelenhetik, náluk a visszajáró összeg akár hét számjegyű is lehet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.